| liceu a întrebat:

Cum doamne sa aflu ritmul unei poezi?laughing Niciodata nu am inteles cum se 'calculeaza' ritumullaughing stiu ca e faza cu silabele accentuate si neaccentuate, alea care se aud mai tare etc dar pur si simplu nu pot sa imi dau seama. Stiu toate tipurile de rirm dar nu stiu sa le 'folosesc' intr.o poezie.nici daca le cant nu imi dau seama. Aveti idee cum sa imi explicati sa inteleg si eu odatalaughing)sau daca stiti vreun videoclip care explica sau mai multe exemple.chiar nu stiu.
funda

3 răspunsuri:
| BTWIN a răspuns:

Calculezi numarul de silabe dintr-un vers al poeziei.

| EmanuelaZ a răspuns:

"Ritmul unei poezi" nu se poate afla... loooooooooooll.

| liceu explică (pentru EmanuelaZ):

Vai da' cu cine ai facut romana?'ai auzit vreodata de ritm trohaic, iambic, dactilic etc?