| EfecTxCu77e a întrebat:

Cum e clasa a V-a? Adica ce materii noi avem etc.

Răspuns Câştigător
| Diana230 a răspuns:

In clasa a V a in loc de Stiintele naturii veti face Biologie. Orele de lucru manual nu vor mai fi, dar o sa faceti educatie technologica. O sa se mai adauge inca o limba in afara pe cea care ai facut-o in clasa a III a si a IV a.Matematica si Lb Romana o sa fie mai complexe si se vor ingreuna.Si bineinteles notelenu vor mai fi FB, B, S, I. Bafta!

| EfecTxCu77e explică (pentru Diana230):

Multumesc! Ai funda :X

8 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

In clasa a v-a sunt urmatoarele materii:
Limba Romana
Matematica
Limba moderna 1(cea pe care ai studiat-o si in ciclul primar)
-Limba moderna 2(o limba moderna pe care nu ai studiat-o in ciclul primar)
-Biologie(se face partea din biologie numita Botanica)
-Istorie(se studiaza istoria antica a lumii)
-Geografie
-Educatie plastica
-Educatie muzicala
-Educatie fizica
-Educatie tehnologica
-Religie
-un optional de informatica, probabil intitulat "Prietenuul meu, calculatorul", in care veti invata notiuni de baza de utilizare a calculatorului
-Dirigentie(la care nu se pun note.
Dupa cum probabil stii, nu vor mai fi calificative, ci note, iar la romana si matematica vei da teze, care valoreaza 1/4 din media semestriala la respectiva materie si care include tot ce ati studiat semestrul acela la materia respectiva.Succes!

| Darcos a răspuns:

Salut!
In clasa a V-a vei avea:
-Limba si literatura romana
-Matematica
-Biologie
-Geografie
-Educatie Fizica
-Istorie
-Muzica
-Educatie Plastica (Desen)
-Educatie Tehnologica
-Religie
-Dirigentie
-Engleza/Franceza/Germana/Italiana/Spaniola(Conteaza scoala; In general sunt 2 limbi printre care una Engleza)
-In functie de scoala ai si Informatica
Funda?
*_* happy sad ^_^

| ToLoveRu a răspuns:

Pff.....in a V-a o sa faci mai nou:
-Biologie
-Engleza

Astea doua materii pe langa cele pe care le faceai in celelalte clase primare.
Pe langa Engleza sigur faci o alta limba straina.Eu de exemplu am facut Franceza.
Vei avea de ales un optional.Adica o materie pe care de bazezi mai mult.
Eu in a Vi-a am facut istoria drept optional.

Bafta!kiss

Fundita?happy

| AlLeYoana a răspuns:

O sa faci inca o limba straina pe langa engleza, un optional si altceva, in functie de scoala la care esti
bafta! Funda?

| iulikutza33 a răspuns:

Buna! Cel putin la scoala mea, s-a pus in plus engleza (franceza o faceam din clasa I si sunt varza), in loc de stiinte ale naturii vei avea biologie, si vei avea in plus informatica (chestii la calculator), tehnologie(vorbiti despre alimentatie, in general despre voi), dirigentia (va spuneti problemele care le aveti d-nei./d-nului diriginte) si ..nu o sa mai aveti lucru manual. Dac mi-a scapat ceva..sczbig grin

| iulikutza33 a răspuns:

Oh! Si cum este... mie mi s-a parut super tare pentru ca nu mai faci cu d-na invatatoare ci la fiecare materie vei avea cate un profesor si... daca te plictisestibig grin mai poti chiuli de la ultimele 2-3 orebig grin