| Y 2 J a întrebat:

Cum este corect: "ca lumea" sau "calumea"?

17 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

'Ca lumea' e corect.Ca toata lumea vrea sa fie 'calumea' si sa nenoroceasca saraca limba romana, e alta treaba.

| IrinaAndreea a răspuns:

Forma corecta este "ca lumea", dar nu prea gasesti cuvantul in DEX, asa ca mai bine il inlocuiesti cu un adjectiv mai potrivit.winking

| shtephie a răspuns:

Ca lumea happy

| AndutzaAndu a răspuns:

Din câte ştiu eu, "ca lumea".

| amaadina a răspuns:

Eu zic ca amandoua variantele...
De exemplu:
1)Trebuie sa te imbraci ca lumea. [adica, ca lumea din jurul tau]
2)Ce calumea e imbracata fata aceea. [adica ce cool] big grin

| Asdgjkjgs a răspuns:

"ca lumea" este corect indiferent de context
cuvantul "calumea" nici macar nu exista in limba romana

| marius577 a răspuns:

Calumea nu exista, doar ca lumea.Nu pronunti asa repede calumea.Ca lumea.

| evoke a răspuns:

Ambele variante sunt corecte.Depinde doar de contextul in care sunt folosite. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima: ca lumeawinking

| Simonaa5 a răspuns:

Ca lumea

| crouch a răspuns:

Ca lumea

| PaulaPSM a răspuns:

Pai:
~ ca lumea = la fel ca toata lumea
~ calumea = misto, tare, etc.

| atomis a răspuns:

Ca lumeabig grin

| Robert2570 a răspuns:

Depinde iti dau un exemplu
,, andrei este ca lume din jur (adica normal)
,, andrei este calume(adica cool)

| Deiiiuu a răspuns:

Ca lumea

| georgyana001 a răspuns:

Ca lumea

| NastasaEodor a răspuns:

Calumea are valoare de adjectiv in forma sa "legata", ca lumea eu o expresie la superlativ, calumea are o vechime de decenii, probabil ca v a fi recunoscuta candva...