| ladymax a întrebat:

Cum este corect : ora doi sau ora doua? big grin

Răspuns Câştigător
| daniDeeDee a răspuns:

Ora una? laughing merge?

47 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Desigur, ora doua.Inovatia ora doi este recenta si neliterara intalnita mai ales in Ardeal.

April
| April a răspuns:

Ladymax nu pune intamplator intrebarea:exprimarea aceasta incorecta e destul de frecventa in limbajul unor"vedete"ce apar pe la multe televiziuni.Limba romana pare a fi in impas si agramatismul unor asa-zise "persoane publice"risca sa provoace confuzii in mintea celor foarte tineri.Ar fi foarte necesar un alt George Pruteanu.

| anad a răspuns:

Ora doua si douasprezece si nu doi si doisprezece!

| Arthur a răspuns:

Tu ce crezi, oare e masculin sau feminin? Fa acordul.

| Bacemi a răspuns:

Ora doua. Ora este de gen feminin. Nu poti sa faci acordul asa.

regis
| regis a răspuns:

Corect este "ora doua", bineinteles.
Cu precizarea ca nu se spune ora doi "mai ales in Ardeal", ci in unele unele regiuni mult mai restranse, din cate stiu in preajma Sibiului. Si nici nu este necesar sa facem acordul intre cele doua cuvinte, astfel ca spunem ora unu si ora douazecisiunu, nu ora una si ora douazecisiuna.

regis
| regis a răspuns:

MAI TERMINATI CU ACORDUL, ca vorbiti tampenii.
Nu se acorda nici in gen si nici in numar. Cei care insistati pe tema acordului, va rog sa explicati de ce se spune "este ora douazecisiunu" si nu "sunt orele douazecisiuna".

| MisterKat a răspuns:

Ora doua! (Cuvantul "ora" este de genul feminin-" o ora" - "doua ore", deci trebuie sa faci acordul, e simplu! ) happy Dar sa stii ca ai pus o intrebare buna, limba romana e destul de dificila. Si acum sa fim seriosi, multi dintre noi am face niste greseli mari de gramatica. Sa il chem pe profesorul meu de romana sa va dea o dictare si apoi vom vedea cine e "doctor" in limba romana...

O zi buna!

| cretzufinish a răspuns:

Ora doua sau ora 14:00 sau ora 2:00 PM (dupa-amiaza) sau ora 2:00 AM (noaptea). O iei cum vrei laughing

Abh
| Abh a răspuns:

Am intalnit exprimarea asta (ora doi) la colegele mele de la tara, pot sa va spun doar ca ma dispera cand le auzeam.

| anna01 a răspuns:

Corect este ora doua, acord in gen si numar.

| Catalion a răspuns:

Hahahaharolling on the floor Ora doirolling on the floor Nu am mai auzit de asta de cand aveam 4-5 anirolling on the floor

| maryana5 a răspuns:

Pfooaaa siguuurr ora doi! rolling on the floor e bine!rolling on the floor sigur iei 10 daca scrii asta intr-o compunere la limba romana! oh go onwinking rolling on the floor

| DeNyyy a răspuns:

Ora doua logic

| AndutzaAndu a răspuns:

Ora doua... dăă!

| User a răspuns:

Cum dracu' ora doi?straight face. Ora doua, clar.

| princebarbie11 a răspuns:

Ora doua!

| NoName0011 a răspuns:

Corect ii ora doua, ora doi ai putea spunea daca esti analfabet, nici nu suna bine si nici nu ii corecthappy.

| melissa_3397 a răspuns:

rolling on the floor)... ii ca si cum ai zice doi centimetrurolling on the floor)rolling on the floor) da corect e ora douawinking laughing wai ce tare laughing cum suna ora doi ii ceva logicoh go on(cati ani aibig grin?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usor: http://dexonline.ro/corect.php; scrie clar de ce se zice ora doua, nu e vorba de niciun fel de acord si alte prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu zic ca nu e coretc ora doua dar explicatiile astea ale voastre cu acordullaughing nu au cum sa ma convingalaughing ok.si atunci ora unu? e ora unarolling on the floor dc facem acordul? e un simplu comtongue nu contrazic pe nimeni, doar ca explicatia nu e corecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exagerati toti cu explicatiilelaughing acord in numar si gen...ok...atunci e ora unalaughing corect? AM FACUT ACORDU IN GEN SI NR? sau mi se pare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ora doi este corect! Voi cum spuneti: etajul doua, sala doua, linia doua, blocul doua, scara doua, etc? Niciunde nu se acorda numeralul cardinal, pentru ca are valoare de apozitie. Mai ganditi-va si voi la substantive insotite de numeral cardinal. Bye!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destepti sunt voi cu teoria acordului. ce? e ora una? se zice ora doua din traditie, pe vremuri se zicea: "ne vedem la unu sau la doi", adica la un ceas sau doua ceasuri dupa 12. "doua" nu e adjectiv pentru ora. nu are legatura cu corectitudine gramaticala sau cum suna (du-te in sibiu si te asigur ca ora doua va zgaria urechile tuturor), doar din traditie si inertie a ramas ora doua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nota doi sau nota doua?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NoName... cred ca ora doi e mult mai corect decat ce ai scris tu acolo laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nici o treaba cu acordul... daca ar avea de ce nu zicem "ora una"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu m-am contrazis cu cateva persoane pe tema asta doar ca eu sustineam ca ora doua este corect deoarece asa eram obisnuit, dar daca stai sa te gandesti este mai corect ora doi decat ora doua. Si ce ziceti voi cu acordul nu prea are logica. Adica daca am folosi acordul ar iesi ora una, ora a treia, ora a patra etc.