| pierduta a întrebat:

Cum este corect, sa-ti scrii mai intai numele si apoi prenumele sau invers? De exemplu, in situatii care necesita oarecare formalitate. Dar in cazul unei teze de doctorat?

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Îmi amintesc că am avut o discuție despre acest subiect cu o doamnă profesoară prin clasa a X a.
Atunci când îți scrii numele, oriunde, fie că e teză de doctorat, lucrare de control etc, începi cu numele și apoi prenumele!
Atunci când trebuie să te prezinți oral, numai atunci, spui că te numești George Popescu de exemplu. Acest lucru denotă stimă de sine.

O seară bună!

| LadyLilith a răspuns:

In situatiile care necesita formalitate iti scrii mai intai numele si dupa acea prenumele. Asa apare si pe buletin, si in certificatul de nastere, in orice loc oficial, ca si in cazul tezei de doctorat.