| Herbisculus a întrebat:

Cum fac aceast exercitiu :
un obiect costa 30 de lei
cat costa dupa o scumpire de 10%
vreau doar sa-mi explicati cum se face, sa nu-mi dati raspunsul

Răspuns Câştigător
| alabalaportocalala a răspuns:

Afli cat inseamna 10% din 30 si apoi aduni rezultatul asta cu 30... winkingAdica pretul initial + scumpirea.

4 răspunsuri:
| kwonhani a răspuns:

Pai, voi incerca sa iti expic si sa intelegi in acelasi timp! Mai des eu faceam la scoala exerciti asemanatoare, doar ca era cu ieftiniri, dar voi incerca sa te ajut!
Pai aduni 10 ( 10% ) cu 100 ( asta insemnand 100% ), si va iesi ceva de genul 110 supra 100 ( adica suma supra 100% ) ori S ( suma initiala ) egal cu 30! Apoi calculezi prin regula de trei simpli, si va iesi ceva de genul, S egal cu 30 ori 100 supra 110, simplifici 0 ( de la 110 ) cu 0 ( de la 100 ) si va trebui sa ai 30 ori 10 supra 11 si apoi calculezi! Sper ca te-am ajutat, dupa cum am mai zis eu am facit exerciti cu ieftiniri, si la astea se rezolva asemanator, din 100% scazi cat iti zice ca sa ieftinit la aceasta problema va veni 90 supra 100 ori S egal cu 30, apoi vine 30 ori 100 supra 90, simplifici 0 ( de la 100 ) cu 0 ( de la 90 ), va iesi 30 ori 100 supra 9, apoi calculezi! imi doresc din tot sufletul sa te fii ajutat! Bafta, happy PS: Daca nu este corect, sa nu imi porti pica, sau sa te superi pe mine, eu chiar am incercat sa te ajut!

| kwonhani a răspuns:

Aaaa...inca ceva, acolo unde am scris,, ori '' nu era alta varianta de raspuns era inmultire!