| roxana_7147 a întrebat:

Cum fac sa invat la matematica pentru teza.Ma dispera profa cu toata matematica ei.Va rog ajutati-ma. teza e in 2 zile.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inventariezi toata programa pentru teza si iti faci un tabel dupa modelul de mai jos:
1. stiu foarte bine
2. mai am de invatat

Ceea ce scrii la sectiunea „ Mai am de invatat" te apuci si repeti. Daca e vreun exercitiu pe care nu il stii, ii cauti modelul de rezolvare in cartile de scoala sau in caietele de notite, il parcurgi cu privirea si in acelasi timp te gandesti la fiecare operatie care e scrisa acolo: care e logica si de ce se face asa exercitiul. Apoi te apuci si faci exercitii asemanatoare. Si inca ceva: chiar daca nu iti place, daca vrei sa iei nota mare la teza rezolva cat mai multe exercitii si probleme pentru a intalni cat mai multe cazuri particulare si metode de rezolvari. Succes la teza!big grin

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin multe exerciții.
Pa, pa.

| gabriela a răspuns:

Cam tarziu, cam tarziu! laughing

| Samy48 a răspuns:

Pai iti zic cum am facut eu, inainte sa ma apuc de invatat am dormit o ora iar apoi mi-am scos cartile si caietele plus niste foi si am inceput sa imi scriu fiecare lectie pe foiae (definiti, exemple, 2-3 exerciti la fiecare lectie)si apoi am invatat de pe foi (cred ca e mai usor decat din caiet big grin ) iar apoi amfacut exerciti din ce consideram ca o sa ne dea. asa am inv eu. Sper ca te am ajutat cat de cat, succes!

| Mistik a răspuns:

Exerzeaza mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matematica EI? Eu zic ca este si a ta! Porcul nu se ingrasa in ajun ...deci slabe sanse sa recuperezi ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ceva vreme in urma, trebuia sa faci o rugaciune pentru a ti se defecta computerul, si poate reuseai sa lucrezi si tu la mate straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi profesoara ta este posesoara de drept a matematicii? Interesant!
Din pacate, la matematica exercitiile sunt cea mai buna metoda de a invata. Daca iti place sa tocesti, cauta caietele din anii anteriori si invata ce ai scris pe-acolo. Dupa, te uiti dupa materia de anul acesta.
Nu ca ar fi necesar, dar dupa modul tau de exprimare m-am prins ca n-ai lipici la matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un exercitiu din toate si tine minte ce ai facut si gata asa am luat eu 8