| Andrey222 a întrebat:

Cum imi dau seama ca intr-o fraza care-i propozitia subordonata.Si cum imi dau seama care-i atributiva, predicativa, subiectiva etc.

3 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Trebuie sa stii teoria, fara nu te vei descurca niciodata.Ai de dat un examen, esti a 8-a, si eu la fel, asa ca pune mana si invata! Mai e nici o luna pana in 25 iunie!

| LoL2000 a răspuns:

Cls. a 8 a? raised eyebrows

| AnaTeo a răspuns:

La unele propozitii iti dai seama dupa elementele de legatura conjunctii etc., dar si intrebari specifice partilor de propozitie! ar fi cazul sa inveti pentru ca sunt destul de grele. subiectivele sunt niste propozitii specifice de ex: E bine sa inveti. sa inveti e subiectiva pentru ca raspunde la intrebarea ce? ca si subiectul de altfel.