| Andraasdfg a întrebat:

Cum pot afla lungimea unei laturi daca stiu perimetrul ( intr-un triunghi echilateral). Multumesc anticipat, funda.

Răspuns Câştigător
| mihaibrad a răspuns:

Perimetrul este suma tuturor laturilor.
Daca laturile sunt egale, inseamna ca perimetrul = oricare din laturi inmultita cu 3
deci, oricare din laturi= perimetrul impartit la 3
L= P/3

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Probabil că tu frecventezi o şcoală de glumeţi.

| Clauvdgg a răspuns:

Pai perimetrul este suma tuturor laturilor.
Triunghiul echilateral are toate laturile egale (de aceeasi lungime).
Deci, stiind ca triunghiul are 3 laturi, alfi o latura impartind perimetrul la 3.

| Crystyan_Butu_1974 a răspuns:

Imparti perimetrul la 3(triunghiul echilateral are toate laturile egale)