| anastasiiiiiiiaaaa a întrebat:

Cum pot comenta o figura de stil, un vers sau o strofa? cu ce incepthinking, de ce ma leg, ce scriu? maine dau teza si ne da ceva de genu` si nu prea am idei.Niciodata nu mi-a placut sa comentezstraight face. Dau funda pentru cel mai concret raspunshappy

Răspuns Câştigător
| AlessyaW a răspuns:

Iti voi da un exemplu : " (curcubeu) multicolor" - Aceasta figura de stil este un epitet cromatic si are rolul de a da culoare tabloului descris. Prin acest epitet se creaza si o imagine vizuala.
Acesta este un exemplu pentru figuri de stil. La orice figura de stil trebuie sa mentionezi ce este, rolul ei ( de a da culoare tabloului, de a accentua sentimentul de melancolie/veselie. etc. ) si daca creaza imagini artistice ( vizuale, auditive sau olfactive)
Pentru a comenta un vers scrii ce se descrie in acel vers, daca sunt folosite figuri de stil pentru a descrie elementele si le precizezi. Daca exista imagini artistice. [ urmeaza schema Ce este prezentat in vers? Cu ajutorul cui este prezentat?( imag artistice / fig de stil)]
Pentru o strofa, mentioneaza daca este catren( strofa cu 4 versuri) sau ce tip de rima are ( imperecheata/ imbratisata/incrucisata / monorima ) Si la fel mentionezi ce este descris in poezie si cu ajutorul cui( daca se folosesc fig de stil si imag artistice)
Cam atat happy Eu sunt in clasa a 8 a si eu asa fac. Succes la teza! :* Bafta! Bafta! Bafta! >big grin

3 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

In primul rand, incepi prin a denumi figura de stil si apoi te legi de ceea ce a vrut poetul sa exprime prin figura aceea de stil. (ex: este o metafora, epitet, etc prin care poetul doreste sa exprime/evidentieze...) Bafta.

| Lilttt a răspuns:

In primul rand spui o idee principala, apoi explici versul

| mitrutu a răspuns:

Iti voi da un exemplu : " (curcubeu) multicolor" - Aceasta figura de stil este un epitet cromatic si are rolul de a da culoare tabloului descris. Prin acest epitet se creaza si o imagine vizuala.
Acesta este un exemplu pentru figuri de stil. La orice figura de stil trebuie sa mentionezi ce este, rolul ei ( de a da culoare tabloului, de a accentua sentimentul de melancolie/veselie. etc. ) si daca creaza imagini artistice ( vizuale, auditive sau olfactive)
Pentru a comenta un vers scrii ce se descrie in acel vers, daca sunt folosite figuri de stil pentru a descrie elementele si le precizezi. Daca exista imagini artistice. [ urmeaza schema Ce este prezentat in vers? Cu ajutorul cui este prezentat?( imag artistice / fig de stil)]
Pentru o strofa, mentioneaza daca este catren( strofa cu 4 versuri) sau ce tip de rima are ( imperecheata/ imbratisata/incrucisata / monorima ) Si la fel mentionezi ce este descris in poezie si cu ajutorul cui( daca se folosesc fig de stil si imag artistice)
Cam atat happy Eu sunt in clasa a 8 a si eu asa fac. Succes la teza! :* Bafta! Bafta! Bafta! >big grin