| anonim_4396 a întrebat:

Cum comentez o figura de stil? (ex: epitet)

2 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Spui ce a vrut sa exprime poetul cand a scis acel epitet.Motivezi alegerea lui.Nu stiu daca te-am ajutat asa mult. Oricum daca vrei sa iti explic mai multe sau daca iti trebuie definitiile figurilor de stil ma poti contacta.Sa ai o zi frumoasa!

| alyna_6333 a răspuns:

De exemplu: poetul(daca este cazul) a folosit epitetele''...''(le enumeri) pentru a da poemului expresivitate sau: in aceasta fraza( sau enunt) s-a folosit epitetul ''...''(il scrii) pentru a evidentia cantecul frumos si armonios al ciocarliilor(fraza: in departare se zareau ciocarliile cu al lor cantec suav; suav- epitetul)funda?big grin