| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot invata matematica mai usor si mai repede?

43 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Repetand lectia de mai multe ori si facand multe exercitii. E nevoie de multa rabdare. Doar cu pixul si hartia inveti matematica. E o stiinta exacta si nu e loc de interpretari. Incearca daca nu intelegi cum se fac exercitiile la o lectie sa te uiti la exemple si sa cauti eventual si pe internet ca sa intelegi. Si corelezi modul de lucru la exercitiul tau. Stiu ca e grea matematica. Stiintele exacte cer mult de munca si te consuma serios.

Alte răspunsuri
daniela
| daniela a răspuns:

Cu multe exercitii simple facute ca sa poti sa-ti faci mana

| EUSIATIT a răspuns:

Matematica nu se invata. se lucreaza ff mult si nu in timp scurt. tot timpul trebuie sa lucrezi; dac doresti sa faci ceva in viata [ nici profesorii nu stiu totul] ai vazut la examenele de titulatura ce note au luat /

| fabiola a răspuns:

Ca sa o inveti usor trebuie sa o intelegi! Asa ca dupa ce inveti formulele si teoremele, mergi pe firul unor probleme rezolvate in carte sau in caiet, acolo unde ti s-a predat lectia. Apoi rezolva si tu unele asemanatoare! Verifica daca ai rezolvat corect iar satisfactia care ti-o da iti va da curaj sa faci altele mai complicate.Cu cat lucrezi mai mult, cu atat vei stapani mai bine materia. Poti chiar colabora cu cineva din clasa ta si poti discuta rezultatele impreuna.Si vocabularul matematic conteaza.Multa bafta!

| zalisa a răspuns:

Daca lucrezi multe exercitii si inveti teoremele e un bun inceput.happy

Răspuns utilizator avertizat
| me_3408 a răspuns:

Sincera sa fiu, mie NU imi place matematica, pur si simplu mi se pare grea. Dar ce sa fac? Invat, fac exercitii si asa o mai invat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incercare de a invata matematica e dificila dar cu multa munca poti invata scrie mereu problema care ai primit-o pentru a vedea ca ai inteleso si rezolvo. La inmultire mereu daca nu te descurci la un numar mai greu aduna numarul dat cu atat cat iti cere.
ex:7 ori 3=21
7+7+7=21mea placut sa te ajut cu calculele matematice.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa inveti pasi cu mare atentie

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai trebuie sa repeti mult

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Super usor, Invata matematica fara profesor GRATIS! http://matepenet.22web.net/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cum zicea diriginta mea cu foaia si creionul si stai si te gandesti si faci exercitii pana cand " miroase a creier ars" adica pana intelegi.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa inveti matematica trebuie sa faci foarte multe exercitii, dar mai intai inveti formulele apoi le aplici; daca ii dai de capat dupa aia va deveni foarte usor si zici ca sunt simple (exercitiile ) dar pentru a tine ritmul trebuie' sa faci multe exercitii fie ca vrei fie ca nu vrei, ca alt fel nu te mai baga nimeni in seama in ziua de azi daca nu stii carte de loc, asa ca puneti si ''mancati mate pe paine''.
bafta cu invatatul! ^_^

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exerseaza si fii atent la ce preda profesolul la scoala si fa exercitii.

| hamsterita29 a răspuns:

La algebra trebuie sa faci muuuulte exercitii iar la geometrie trebuie sa stii in principal formulele. eu pentru examenul de a 8-a am memorat exemple cu ce ar putea sa imi cada... sper sa iau nota mare

Alte răspunsuri
| SokarDax a răspuns:

Math-pdr.ro lectii online eu nu stiam deloc mate si acu stiu

| Muffins a răspuns:

Trebuie sa iti placa, in primul rand. nu poti sa retii ceva care nu-ti place. incearca sa pricetii definitiile si apoi totul ti se va parea mai usor. Adevarul e ca in ziua de azi nu folosim atata matematica cat ne invata la scoala dar incerca sa inveti cat de cat ca sa ramai pe linia de plutire:d

:* bafta

| Obsolete a răspuns:

Oricine poate face un lucru usor sa para complicat matematica devine mai usoara atunci cand imbini usorul cu placutul.De exemplu mie imi place informatica si de fiecare data cand nu inteleg o problema imi transpun algoritmul in cod.Algoritm=formula daca nu stiati.Incearca sa o combini cu ceva ce iti place.

| RobertaIulia a răspuns:

Trebuie exercitii multe, trebuie sa te chinui sa inveti in clasa intai! Stii e ca si cum as construi o casa, in clasa 1 pun fundatia in clasa 2 pun peretii, dar daca esti sa zicem in clasa 5 si trebuie sa pui acoperisul,n-ai unde sa-l pui daca nu ai invatat din clasa intai, atunci nu ai fundatie nici pereti... apai cum sta acoperisul pe jos? Nu merge. Daca esti matematicean constructor rapid vei reusi sa recuperezi.
Dar eu un lucru nu inteleg, tu macar vrei sa o inveti ca nu poti asa dinadins la fel nu construiesti o casa daca nu vrei dar dupa aia n-ai meserie fara diploma scolara, asemenea n-ai nici casa. Sper ca te-am ajuta! Pa!

| Kidd4Kiddutza a răspuns:

O sa iti dau niste idei in ordine ca sa inveti mai linistit, bine si repede:
1)Cauta pe google muzica de meditatie si ii dai drumul;
2)Dai pe toti afara din camera ca sa te poti concentra;
3)Citeste problema/exercitiul de 10 ori.
Si asa poti rezolva singur fara ajutorul nimanui probleme/exercitii foarte simplu si rapid.

Alte răspunsuri