| daniel176 a întrebat:

Cum pot invata sa fac niste texte argumentative mai complexe adica sa fie o formulare mai intelectuala?

Răspuns Câştigător
| VladConstantin20 a răspuns:

Exersând și citind. Un limbaj complex și "intelectual", cum îl numești tu, nu se formează imediat. Unii au talent și îl au de la sine sau și-l formează mai ușor, alții nu au talent dar pot învăța. În primul rând, nu te poți exprima mai emfatic dacă nu ai un suport lexical de unde să pornești. Cu alte cuvinte, dacă tot ce citești sunt comentariile de pe Facebook sau notificările de pe smartphone, nu ai baza necesară unei exprimări care să nu fie plană. Nu sugerez să citești cum respiri, dar o exprimare și un vocabular mai bogate se obțin citind din când în când fie un articol nemonden de care ești interesat, fie părerile unui intelectual, fie o operă care să te pună pe gânduri, ascultând melodii cu o valoare în versuri etc.
Sper că te-a ajutat.