| Sachiroo a întrebat:

Salut, lume! Îmi puteți spune cum să îmi formulez singur o opinie critică despre orice subiect. Adică uneori nu îmi vin idei... E bine să caut și părerile altora? Să folosesc structuri, gen:"În primul rând"? Să caut să mă informez cât mai mult?
Sunt genul de persoană intelectuală, și îmi place să susțin anumite idei, creând texte argumentative. Mă puteți ajuta?

2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Fii atent la ce fel de opinie critica vrei sa formulezi. Critica distructiva nu ajuta pe nimeni si-ti ceezi dusmani gratis. Critica constructiva e baza viitorului! Citeste mai mult si observa oamenii; unii sunt adevarate modele! Numai bine!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Pai este bine sa cauti parerile altora si opiniile lor critice. Studiind asta vei vedea cum se formuleaza, ce stil folosesc altii, ce exprimare, samd. Deci trebuie sa inveti de la altii.

Acum, trecand putin intr-un registru mai amuzant, esti pe situl ideal pentru asa ceva. Sunt cativa maestri de la care ai de invatat, pentru inceput ii indic doar pe anonimull si relian happy happy happy