| oHirotoKun a întrebat:

Cum pot sa Invat Mai repede (memorez) sau sa devin un elev mai bun Ex: sa citesc mai mult.

Răspuns Câştigător
| FaraSperantaSEN a răspuns:

Cand inveti "logic" trebuie sa te gandesti cand citesti sau asculti... de exemplu: (cv simplu) patratul are toate laturile egale.
Tu te gandesti la patrat si cum e el si daca ai o cerinta despre unghiuri, nu trebuie sa inveti neaparat despre unghiuri, in mintea ta va exista acel "patrat" si vei calcula. Eu dadui exemplu un patrat, dar asa e si la alte materii nu doar la mate.
Te gandesti la ce zice si incerci sa-l materializezi fizic si il analizezi.

10 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Scopul in sine te va stimula.Trebuie sa ai un scop,un vis, o dorinta! In felul asta vei invata cu placere, si bineinteles, vei memora mai usor.
Imi aduc de adolescenta, cand in prima zi de scoala din clasa a 12-a, mi-am propus sa iau nota maxima la bacalaureat-proba de romana, si chiar am luat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Te rog să urmezi acest ghid în șase părți http://www.lecturirecenzate.ro/2012/08/03/teste-examene-1-motivatia/
Te va ajuta foarte mult!

| oHirotoKun explică (pentru anonim_4396):

Ms Mult big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru oHirotoKun):

Cu plăcere! big grin

| DannaK a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ceri ajutorul unui profesor. si daca crezi ca ai ceva probleme cu memoria consulta un medic spre a-ti da niste medicamente.

| TheoRossi a răspuns:

Nu tocesti ia-o logic si vei vedea schimbari daca tocesti vei sti pe moment dar logic nu vei uita asa usor. sper sati fi fost de folos. happy

| DannaK a răspuns (pentru TheoRossi):

N-are cum sa o ia logic daca nu are exercitiu de invatare. daca reusea sa o ia logic nu mai cerea sfaturi.

| amy1nicole a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceeasi problema si ce te sfatuiesc este sa iti iei un creion si sa iti subliniezi lucrurile mai importante.De exemplu eu am avut pentru olimpiada nationala de geografie foarte mult de invatat...cam de la o zi la alta 40 si ceva de pagini plus lectiile pentru scoala asa ca mereu imi subliniam lucrurile importante, chiar si cand citesti ia-ti un creion ca sa subliniezi expresiile frumoase, personajele etc.
Si ca sa nu mai stai sa tocesti, citeste lectia o data cu logica adica gandeste-o in timp ce o citesti sau mai pe inteles, intelege-o...ai sa vezi ca o sa te ajute foarte mult si daca ai de invatat de exemplu la 2 materii fa pauza intre ele de cam 10 min si bea 2 pahare de apa in aceasta pauza...eu am incercat metoda asta si inca o fac si sunt foarte multumita! Sper sa te ajute!

| munteanuerik a răspuns:

Uite aici un blog http://munteanueric.blogspot.ro/ o sa mai adaug si alte articole

| Ureche_Alexandru_1999 a răspuns:

Gndeste logic, fa pauze intre mterii, si ia-o de la usor la mai greu.
La finl auto-evaluaza-te.