| IonutPetre12 a întrebat:

Cum pot sa invat pana maine toata tarile din Europa cu toate capitalele lor?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauta si tu niște jocuri online, le joci de 3 4 ori si gata

Răspuns utilizator avertizat
| GPA a răspuns:

Foarte simplu! Îți dai interesul și te concentrezi.

Tarile si capitalele care fac parte din Europa (nu sunt foarte multe, raportat la întreg globul pământesc)
Albania – Tirana
Andora – Andorra la Vella
Armenia – Erevan
Austria – Viena
Azerbaijan – Baku
Belarus – Minsk
Belgia – Bruxelles
Bosnia-Hertegovina – Sarajevo
Bulgaria – Sofia
Croatia – Zagreb
Cipru – Nicosia
Cehia – Praga
Danemarca – Copenhaga
Estonia – Talin
Finlanda – Helsinki
Franta – Paris
Georgia – Tbilisi
Germania – Berlin
Grecia – Atena
Ungaria – Budapesta
Islanda – Reykjavik
Irlanda – Dublin
Italia – Roma
Letonia – Riga
Liechtenstein – Vaduz
Lituania – Vilnius
Luxembourg -Luxembourg
Macedonia – Skopje
Malta – Valletta
Moldova – Chisinau
Monaco – Monaco
Muntenegru – Podgorica
Olanda – Amsterdam
Norvegia – Oslo
Polonia – Varsovia
Portugalia – Lisabona
Romania – Bucuresti
Rusia – Moscova
San Marino – San Marino
Serbia – Belgrad
Slovacia – Bratislava
Slovenia – Ljubljana
Spania – Madrid
Suedia – Stockholm
Elvetia – Berna
Turcia – Ankara
Ucraina – Kiev
Marea Britanie – Londra
Vatican – Vatican
Kosovo – Pristina

| sadrian46 a răspuns (pentru GPA):

Nici nu știam că există așa de multe. Și România.

| Speranta12 a răspuns:

Da toata vacanta de vara n-ai avut timp destul sa le inveti?

Asta inseamna sa fii tocilar. Sa le tocesti intr-o singura zi inainte de test sau de ascultare si apoi sa le uiti dupa cateva zile, saptamani.

N-ai altfel sa le inveti intr-o zi decat sa le repeti papagaliceste pana iti intra in cap pe de rost. Adica sa tocesti. Aia inseamna sa fii tocilar.

Copiii inteligenti care invata cu cap, le invata din timp, in fiecare zi, pentru a le intra in minte mai bine, pentru a se fixa informatia in memoria de lunga durata, nu aia de scurta durata ca in cazul tau.

| morfeo a răspuns:

Joaca-te pe Seterra, cauta pe google. Inntr-o ora daca esti atent acolo le inveti lejer.

| Clytia a răspuns:

Le scrii frumos pe niște foi, le citești până îți intră în cap și după pui pe cineva să te asculte din ele.
Spor la treabă!

| NYØ2002 a răspuns:

Te uiti la ele, nu ti-a dat profesorul de geografie foaie cu toate tarile?

| IonutPetre12 explică:

O sa ma asculte in fata claseilaughing

| Bizon95 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Aiurea, alta informatie pe care o inveti azi, iei nota si o uiti maine

incearca sa asociezi fiecare tara cu ceva si capitala de pe tortul acelui ceva
de exemplu: Olanda se olandeaza cu un copac Amsterdam in mijloc

cu cat e mai sucurta dar mai "kinky" ideea dupa fiecare tara/capitala cu atat e mai usor de tinut mintewinking

ca sa intelegi, in toti anii mei de scoala am avut O SINGURA DATA UN PROFESOR, si anume la chimie in clasa a 7a, RESTUL NU SI-AU MERITAT NUMELE DE PROFESORI, adica nu au avut talent si NICI CHEMARE
si ne-a invatat tabelul periodic cu poezii, de exemplu:
grupa a doua (numai pe asta o tin minte):
BE-le MaGa CAre SaRe BA RA
si cu literele mari sunt cele 6 elemente din coloana a doua din tabelul elementelor

| aXy99 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu cred ca uita capitalele de pe o zi pe alta happy

| n1c0t1n333 a răspuns:

Salut. Cred ca cea mai simpla medoda este Quizlet.

Daca te concentrezi, in maxim 2 ore le stii. Ai mai multe medode de a invata: Flashcards, True or False sau normal. Dupa ce le-ai invatat poti sa dai un test virtual pentru a vedea daca le stii in totalitate.

Sper ca te-am ajutat happy
Spor la invatat!