| EllaBååå a întrebat:

Cum poti invata mai usor si eficient?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin logică și înțelegere, repetare!
Pa, pa.

| Anonymus314 a răspuns:

Memo plus

| RS4 a răspuns:

Eu prindeam foarte bine dimineata, cand eram odihnit! citeam de cateva ori lectia si o stiam aproape pe de rost!

| aia a răspuns:

Eu imi cumpar lecitina si cand am ceva de invatat i-au inainte o pastila si dupa imi scriu fiecare propozitie din lectia respectiva pe calculator in word deoarece pe calculator scriu mai repede decat pe caiet...si scriu de vreo 5, 6 ori propozitia respectiva pana cand o retin...

| nameuser a răspuns:

Dimineata/eu invat mai bine atunci/si nu lua pastile/poti deveni dependenta si n-o sa poti invata decat cu pastile

| Alexanderrrrr a răspuns:

In liniste noaptea

| dr0wn a răspuns:

Pai iti scoti ideiile principale, faci un rezumat cu ce este mai importnant.Subliniezi partiile ESENTIALE din rezumat.Si incepi sa citesti si sa gandesti LOGIC.
Oricum o sa iti ramana ceva in cap cand scoti ideiile principale.

Si...pastile de memorie.Nu e rusine, nu inseamna ca ai probleme cu memoria sau ceva de genu. Ajuta mult pastilele.

| stefania_9400 a răspuns:

Buna.Uite iti dau un exemplu mai demult am dat o teza la matematica pe primul semestru si am luat 4, pe semestrul al doilea mi-am cumarat lecitina inainte sa invat si drept dovada am luat 9 in teza.Deci cumapati lecitina sau memoplus (pastile).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună ! Depinde pe ce termen. Aşa, deodată, nu poţi începe să înveţi uşor şi eficient. Şi asta se învaţă în timp. Câteva principii ale învaţatului eficient: întreabă-te în ce scop înveţi, fii atent la cursuri şi ia notiţe ordonate, învaţă acasă după notiţe şi manual plus fă o schemă a lecţiei din manual, învaţă în ziua în care s-a predat, repetă în ziua în care ai din nou obiectul respectiv, fă recapitulare la sfârşitul fiecărui capitol- întocmind neapărat şi o schemă a principalelor cunoştinţe din capitol. Inainte de începerea noului semestru sau a noului an şcolar, revezi toate aceste scheme. După o vreme vei obţine progrese uimitoare. Succes!
Dacă vrei un plus de informaţie, dacă vrei să te relaxezi ori să te distrezi, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

| xyxy97 a răspuns:

Depinde...la ce vrei sa inveti?