| scoalacheck12 a întrebat:

Cum repar media la franceza in 9? Momentan am media 8, 40 dar vreau sa o transform in 9, am notele acum 10, 10, 9, 9,3. Ce note mai am nevoie? Mai am inca 3 luni de scoala! Ajutor va rog, vreau bursa! Am media general 9, 43.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Calculul tau este gresit!
10+10+9+9+3= 41:5= 8.20

Chiar si daca mai iei inca doi de 10, tot nu ajungi la media 9 ci la 8.71
(10x4) + (9x2) +3 = 61:7 = 8.71

Am inteles ca bursele se ofera la cei cu medii de peste 9.50, deci ai de invata serios la toate materiile ca sa-ti ridici media generala.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca ia 2 de 10, media i se rotunjește la 9, pentru că acum, odată cu introducerea modelelor (anul 2022-2023),mediile anuale la materii se rotunjesc, in timp ce media generală rămâne așa cum e.
Deci, poate sa mai ia un singur 10, pentru ca media lui/ei iese 8, 50, ceea ce înseamnă rotunjita, 9.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Pai aduca toate notele si impartele la numarul lor.
Exemplu: acum ai 10+10+9+9+3= 41:5 = 8, 2 (media). Daca mai iei un 10 => 10+10+9+9+3+10= 51:6 = 8.5 (media) si cred ca se aproximeaza si iti face media 9 (habar nu am cum mai e acum). Dar poate te intelegi cu profesoara si din 3 iti face un 8 (cel putin asa era pe vremea mea happy

| Hyperion7 a răspuns (pentru medicveterinarbucuresti):

Da,se rotunjesc mediile anuale la materii, doar media generală rămâne aceeași.