| CRISTINA_5101 a întrebat:

Cum s-a desfasurat Primul Razboi Mondial? Nu vreau link-uri cu cate 2 pagini pentru ca azi ne asculta la istorie iar eu vreau doar niste idei principale, ceva clar, niste etape.Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Dyana_2114 a răspuns:

Poi cauzele au fost:
1.rivalitatea dintre Anglia, Franta, Germania si Italia pentru detinerea de colonii
2.infrangerea Frantei de catre Germania
3. aparitia Triplei Aliante care a luat nastere in 1873 la initiativa Germaniei care dorea sa indeparteze Franta prin alianta cu Rusia si Austro-Ungaria.
1877-1878-- razb ruso-romano-otoman prin care Romania obtinea Dobrogea si pierdea sudul Basarabiei.
Mai tarzaiu Rusia s-a retras din Tripla Alianta.
in 1883 intra si Romania in aceasta alianta

Desfasurarea Primului razboiu mondial:
Austro-ungaria a declarat razboi Sarbiei in 1914.
apoi Franta a fost atacata de germani. si etc etc... happy

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vei invata mult mai usor si vei retine informatia timp mai indelungat daca vei munci singura sa-ti faci acest rezumat! Nu invata numai pentru nota --- invata pentru tine ca sa stii! Spor si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu arme si soldati.