| MeridaOcean a întrebat:

vreau si eu titlurile celor mai importante/principale lectii din clasa a 7a,la ISTORIE.[Din ambele semestre].Inafara de primul si al doilea razboi mondial.happy [doar titlurile, fara linkuri].

Răspuns Câştigător
| Şarap a răspuns:

1. Lumea la începutul secolului al XIX-lea
2. Revoluţia tehnologică şi expansiunea societăţii industriale
3. Europa între absolutism şi liberalism - Congresul de la Viena, Sfânta Alianţă, Revoluţia din 1848-1849 în Europa
4. Stat şi naţiune în a doua jumătate a secolului al XIX-lea
5. Civilizaţia la răscuce de secole - Tehnica în slujba războiului, Oameni de ştiinţă şi descoperirile lor
6. Primul război mondial şi urmările sale
7. Democraţie şi totalitarism 1922-1939
8. Al doilea război mondial
9. Lumea postbelică şi problemele sale - Instaurarea sistemului totalitar în Europa de Est (statele comuniste), Europa divizată (războiul rece şi urmările sale)
10. Lumea în pragul mileniului III