| Kassandra1408 a întrebat:

Cum s-a format cuvantul inchisoare? Puteti gasi alte patru cuvinte din aceiasi familie lexicala?
Mentionez ca fac recapitulare pentru admitere si nu imi trebuie pentru teme. Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe dexonline.ro si gasesti modul de formare precum si alte cuvinte din familia lexicala. Succes si numai bine!

| whatevernvm a răspuns:

S-a format de la adjectivul "inchis". Familie lexicala(o poti face pe cea din cuvantul din care s-a format) adica: inchisa, a inchide, neinchis, neinchisa(cand nu folosesti deschis se accepta si asa)

| whatevernvm a răspuns:

Bya...nu sari cu gura ca a specificat ca nu e temahappy

| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Draga mea.Pe acest site nu se pune teme sti ca poti fi suspendat pentru asta? Citeste regulamentul TPU "Intrebari Frecvente".

| Cella a răspuns:

Daca ea are chef sa puna intrebari cu teme sau nu e strict problema ei. nu te intereseaza pe tine daca va fi suspendata a facut.o pe raspunderea ei, foarte frumos iti puteai tine gurita si nu raspundeai la aceasta intrebare sunt multe alte la care iti poti arata priceperea big grin

CIUS:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a format prin derivare cu sufixul "oare". Inchis, anti-inchisoare, reinchide, inchidere