| gabygaby a întrebat:

Cum sa invat irregular verbes pana maine va rog sfaturi ca am o profesoaraaaaa

11 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Gandeste-te ca inveti poezii. Invata pe de rost, pentru ca altfel nu vei reusi. Nu au nici o regula (de aceea li se spune irregulars) care sa poata fi aplicata. Poti sa le grupezi pe categorii - cele care au aceiasi forma la toate timpurile si... celelalte. Eu personal am invatat ca pe o poezie. Ma gandesc ca nu vrea sa le stiti pe toate deodata. Probabil ca v-a dat 10-20 de invatat.

| TeoPT a răspuns:

Sa te duci sa te chinui sa le inveti, lasa netu.

| Dannyjj a răspuns:

Pai daca profesoara ti-a dat acele verbe, deschizi caietul si incepi sa inveti sau daca nu ti-a dat verbele, atunci deschizi cartea si dai la ultimele pagini (mi se pare) si incepi sa inveti verbele sau cel putin pe cele importante.
Las-o incolo de treaba, daca nu stiti nici sa invatati si ne cereti sfatul "cum se invata"? Ce raspuns am putea sa-ti dam decat "deschide cartea, caietul si incepe sa citesti de mai multe ori pana retii ".
Spor la invatat ca ai cateva verbe acolo, asa ca lasa calculatorul si pune-te pe invatat.

| fluturas a răspuns:

Da-s usoare de invatat big grin incearca sa inveti tot cate 10, iar apoi sa le scrii pe-o foaie si te corectezi happy

| heroforyou a răspuns:

Invata pe rand cate 5-10 verbe, le grupezi, le repeti de multe ori si cand crezi ca le stii treci la urmatoareletongue

| Dana a răspuns:

Ce coincidenta...si eu! Trebuie sa le citesti si in dictionar cum se citesc trebuie sa le citesti de vreo 2-3 ori si apoi scrii pe foaie si te corectezi si faci asa pana nu mai ai greseli...succes!

| Punct_9691 a răspuns:

Heiii
Si eu trebuie sa invat verbelelaughing
Cum a spus cineva mai jos e bine sa le inveti ca pe o poezie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchide calculatorul, ia caietul de engleza si repeta verbele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ohhh...imi trebuie pana maine o strofa de poezie care sa contina multe verbecrying va rog ajutati-am repede:X

| KiDdUtZa a răspuns:

Pai...scrie pe o foaie de mai multe ori si asa le vei retine mai usorhappy

Răspuns utilizator avertizat