| ToxicSmile a întrebat:

Cum scot de sub radical?

Cum introduc in radical?

Funda+vot.

Răspuns Câştigător
| Anushcka a răspuns:

Raspunsul tau aici..Introducerea factorilor sub radicali:

a√b=√a² • b

exemplu: 5√3=√5² • 3= √25 • 3 = √75 sau
4=√4² = √16

Scoaterea factorilor de sub radicali:

√a² • b = a√b

Exemplu: √1944 = 18√6

Sper ca ai inteles

.

6 răspunsuri:
| Fatanumarul1 a răspuns:

waiting Nu aveti manuale? smug de ce nu esti atenta la explicatiile profesorilor? smug generatii proaste ce sunteti! straight face

| ToxicSmile explică (pentru Fatanumarul1):

Am fost atenta. NU AM INTELES.
Generatii proaste?
O intrebare. Cati ani ai? :]

| Mihai_David_2001 a răspuns (pentru Fatanumarul1):

Dacă nu a înțeles asta nu înseamnă că e proasta înainte de a judeca un om uită-te mai întâi la tine că pun pariu că nici tu nu știai

| Kvitrafn a răspuns (pentru Mihai_David_2001):

Mai intai te uiti la culoarea omului ca iti dai seama imediat

| CristalHeart a răspuns:

Scoaterea factorilor de sub radical. Presupune 2 etape.Iti dau un exemplu, radical din 32

32 I 2
16 I 2
8 I 2
4 I 2
2 I 2
1 I
Asta a fost prima etapa descompunerea numarului.

Apoi dupa ce descompui nr iei cate 2 nr la fel, din care faci unul singur
Deci din primi 2 rezulta un singur 2, din cel de`al 3 si de`al patrulea rezulta un singur 2 si ramane numarul care Nu se inmulteste cu 2.
Apoi numerele care au iesit (in cazul meu 2 de 2) se inmultesc (2 x 2 =4 ) si reprezinta numarul dinaintea radicalului.Numarul ce a ramas fara sa iese de sub radical se inmultesc si rezulta nr de sub radical. Deci rezultatul tau va fi 4 radical din 2. Sper ca ai inteles pana aici.

introduce un termen sub radical inseamna sa introduci termenul la puterea a 2-a.
ex:2 radical 3=radical din 3 ori 2 la puterea a doua