Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2987096intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
MediaDOT.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
31 Aug
SATI 292.452AFISARI
126.431VIZITE
112.152V. UNICI

Cum se analizeaza adjectivul?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 33 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • |< <
    1 - 30 (din 31)
    > >|
  • a răspuns:
    Variabil/invariabil, primar/secundar, simplu/compus/locuţ., genul, numărul, cazul, grad. de comparaţie, functia sintactica
  • a răspuns:
    "Variabil/invariabil, primar/secundar, simplu/compus/locuţ., genul, numărul, cazul, grad. de comparaţie, functia sintactica"...
    ai primit un rasp.foarte bun.si complexwinking
    tine-l minte!
    a răspuns (pentru us3r):
    Copiind după persoana de sus.Lasă-mă!
    a răspuns (pentru AndreeaIonela29):
    laughing te-ai suparat cel mai tare dintre toti laughing

macar daca obesrvai ca am citat persoana de sus prin ghlimele, dar tu nu ai de unde sa stii rolul acestora laughing
    - Ascunde conversatia (2 răspunsuri)
  • a răspuns:
    Pls funda:

zgriburite=adjectiv propriu-zis simplu, variabil, cu 2 terminatii si 4 forme flezionare,se acorda in gen nr si caz cu subst...,,dealuri,,(neutru, plural, acuzativ) functia sintactica de atribut adjectival
  • a răspuns:
    Paibig grin trebuie sa scrii felul adjectivului de exemplu propriu-zis-trebuie sa spui daca este variabil si cate forme are-se acorda in gen nr si caz cu subtantivul determinat si mai scrii functia sintactica(o aflii punand intrebarea-adjectivul are functie sintactica doar de atribut adjectival si de nume predicativ)sper ca te-am ajutatbig grin:*
  • Raspuns anonim:
    Molcom=complement exprimat prin adjectiv, nr. singular
  • Raspuns anonim:
    Exemplu:
    mic=ATR ADJ ex prin adjectiv propriu zis, calificativ variabil cu 3 terminatii si 2 forme flexionare, nr sg, gen masc, caz Ac, grad de comp pozitiv
  • Raspuns anonim:
    Cum se analizeaza adjectivul
  • Raspuns anonim:
    Nu stiu
  • Raspuns anonim:
    Variabil/invariabil, primar/secundar, simplu/compus/locuţ., genul, numărul, cazul, grad. de comparaţie, functia sintactica
  • Raspuns anonim:
    Asta caut si eu. daca stie cineva cum pot sa imi fac o prietena poate sa ma contacteze la adresa de mail alex_smecheru284 mersi :X ppwwwpp pe toti (fete):D
  • Raspuns anonim:
    Se acorda in gen, nr.si caz cu subst. determin!
  • Raspuns anonim:
    Foarte bland=adj propriu-zis simplu, variabil, cu 2 teminatii, acordat in gen, numar si caz cu subiectul baiatul-masculin, singular, nominativ-gradul superlativ absolut de superioritate, functie sintactica de nume predicativ, coordonat copulativ prin juxtapunere cu numele predicativ de treaba.
  • Raspuns anonim:
    Adjectiv nr gen persoana
  • Raspuns anonim:
    Pai, genul, nr, caz, flexibil/neflexibil, cu 1/2 terminatii, compus/normal, gradul de comparatie si functia sintactica. Sper ca am ost de ajutor.Pa
  • Raspuns anonim:
    Simplu (nici eu nu stiu)
  • Raspuns anonim:
    Variabil/invariabil, primar/secundar, simplu/compus/locut.genul,numarul,cazul,grag de comparatie, functia sintactica)F. S.)
  • Raspuns anonim:
    Usoara
  • Raspuns anonim:
    Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
  • Raspuns anonim:
    Nu stiu
  • Raspuns anonim:
    Prosti oameni a lassat dumnezeu pe pamant
  • Raspuns anonim:
    Cum se analizeaza adjectivul
  • Raspuns anonim:
    Adjectivul se analizeaza prin numar si genul.
  • Raspuns anonim:
    Cum se analizeaza adj pronominal nehotarat?
  • Raspuns anonim:
    Va multumesc mult
  • a răspuns:
    Cauta in caiet la lectia

Adjectivul
  • a răspuns:
    Hopaa
  • a răspuns:
    Practic eu nushtiu dar de fapt stiu care e intrebarea?
  • a răspuns:
    SE PUNE INTREBAREA "CUM ESTE" analizezi adjectivul determinat...adj=adjectiv propriu zis / provenit din alte parti de vorbire, variabil cu1, 2,3, 4, forme, se acorda in gen numar si caz cu subst care il determina.(genu, numar si caz) raspunzi la ce este in paranteza si functia sintactica pe care o determina! asa se analizeaza un adjhappyfundita? te rog:*
  • a răspuns:
    Pe ce clasa esti?
  • a răspuns:
    Mici=atribut adjectival, exprimat prin adjectiv, simplu, variabil, cu 2 terminati, 3 forme flexionare, determina subst. pe langa care sta, cu care se acorda in gen numar si caz
  • |< <
    1 - 30 (din 31)
    > >|