| Emma_Mimi_1997 a întrebat:

Imi spune cineva cum se analizeaza adjectivul, verbul, substantivul?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La SUBSTANTIV, trebuie să ai în vedere: felul (comun, simplu etc), gen, nr, caz, articol, prepoziție, funcție sintactică.

ex: Fetița cântă.
fetița= subst. com simplu, gen fem, nr sg, caz N, articulat cu articol hotărât "a", funcția sintactică subiect

La VERB trebuie să ții cont de felul verbului (predicativ/ nepredicativ), conjugarea (I-a, II-a, III-a, IV-a), diateza (dacă ești în clasa a VII-a sau a VIII-a), modul, timpul, pers, nr, forma (afirmativă/ negativă), funcția sintactică.

ex. Fetița cântă.
cântă= verb predicativ, conj I (a cânta), diateza activă, mod indicativ, timp prezent, pers III-a sg, forma afirmativă, funcția sint. predicat verbal

La ADJECTIV trebuie să reții: felul său (variabil/invariabil), formă, terminație, gen, nr, caz, articol, funcție sintactică

ex. Fetița cea harnică cântă.
cea harnică= adj. propriu-zis variabil, 4 forme, 2 terminații, gen fem, nr sg, caz N, articulat cu articolul demonstrativ adjectival "cea", funcția sintactică atribut adjectival