| jan33tt a întrebat:

Cum se analizeaza un adverb, o conjunctie, o intervectie o propozitie si numeralul... funda

2 răspunsuri:
| elleme a răspuns:

Aproape toate partile de vorbire pe care le-ai scris se analizeaza specificand: numarul[singular sau plural], functia sintactica pe care o are, genul[masculin, feminin, neutru], daca are o prepoziti langa ea partea de vorbire, daca este articulat, cazul[genitiv, acuzativ, nominal, dativ]... ti-am zis doar ceva din ce trebuie sa scrii asta nu inseamna ca la conjunctie sau prepozitie trebuie sa scrii articolul, prepozitie. doar la unele. Mai departe... scrie-n carte. Numai bine!

| deea1990 a răspuns:

Pai un adverb... scrii functia sintactica (Complement circumstantial de Mod,Timp sau Loc),prin ce este exprimat(ex.: subst.), gen., numar.caz (Acuzativ sau Dativ).o conjunctie, o interjectie si o prepozitie nu stiu sincer.is abia in a 6-a si incerc de o ora sa gasesc aceeasi idee., dar numeralul cred ca stiu. deci.numeral : scrii functia sintactica (atribut cel mai adesea.),ex. prin numeral cardinal (simplu sau compus) ori cardinal cu valoare adjectivala sau substantivala, caz., si cam atat. sper ca macar am ajutat cu o idee.desi stiu ca e prea tarziu.tot ce vreau e sa citesti happy