| AnonimDedicat a întrebat:

Cum se calculeaza bacul? De exemplu daca iau la 2/3 materii bacul si la o materie pic sa zicem, la cele doua materii am notele 7 si 7 si la cea la care am picat 4, trebuie sa dau din nou bacul la toate cele 3 materii sau doar la cea la care am picat? La Bac trebuie sa iau peste 6 la toate ca sa il trec? Sau se calculeaza 7+7+4:3 = 6?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa iei 5 la toate și media 6 că sa treci. Daca pici una, dai doar la aia.

| sierra1 a răspuns:

La o astfel de intrebare pentru 18 ani (mă intreb cu ai ajuns intr-a 12 a sau?) deduc că nu dai pe la scoală. De ce ai mai da bac-ul?

| AnonimDedicat explică (pentru sierra1):

Dau bacul pentru ca se scrie legat

| sierra1 a răspuns (pentru AnonimDedicat):

Nu mami, bac NU e cuvânt, e PRESCURTARE. Dar tu, dă-l că e de bine

| helpforyou a răspuns:

"Condițiile pe care un elev trebuie să le îndeplinească pentru a promova examenul de Bacalaureat sunt:

1. să-și fi echivalat sau recunoscut (după metodologia de Bacalaureat 2022) toate probele de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale;
2. să susţină toate probele scrise şi să obțină nota 5 (cel puțin) la fiecare dintre acestea;
3. să obţină media generală 6(cel puţin) la probele scrise."

https://www.edupedu.ro/cele-trei-conditii-pentru-promova-bacalaureatul/

| Robert2526 a răspuns:

Minim 5 la toate, media peste 6

Daca pici la una, o mai dai odata tot pe aia.

Ti-ai propus sa pici?happy