| GangstaGlock a întrebat:

Cum aflu catetele unui triunghi dreptunghic daca mi se spune numai ipotenuza?

Răspuns Câştigător
| Ionellaa a răspuns:

Daca iti da si un unghi de 60/30 de grade..inseamna ca poti folosii teorema < 30* => Cateta opusa unghiului de 30* reprezinta jumatate din ipotenuza. Aflii una din catete, si dupa, folosesti teorema lui Pitagora happy.
Succes! :*

| Igor_Mihailov_1993 a răspuns (pentru Ionellaa):

Iti multumesc ne spus de mult, nu ai idee cit de mult m-ai ajutat)

| Zazy a răspuns (pentru Ionellaa):

Si pe mine m-ai ajutat, foarte mult. Am avut aceasta lectie cred ca prin clasele 5-6? Nu stiu sigur, caci acum sunt clasa a 10 a. Iar profesoara de matematica ne-a dat ca tema cu catete, ipotenuza, etc. Si sincera sa fiu, uitasem si aveam nevoie ca cineva sa imi explice. Am cautat ore intregi pe internet, prin caiete, ca sa pot intelege, dar din pacate prin carti /caiete nu am gasit nimic, iar profesorii online nu explica bine (sunt unele site-uri ale profesorilor si le urmaresc, dar iata ca de data asta nu prea m-au ajutat). Inca o data iti multumesc si iti doresc o zi buna!

3 răspunsuri:
| Petre_Ion_1960 a răspuns:

Ipotenuza 1750 cm, un unghi 90 *, un unghi 37* si unul 57*.