| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza media de admitere la Jandarmerie?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Banuiesc ca modalitatea este identica cu cea de la scoala de agenti de politie(care dau aceiasi proba de verificare a cunostintelor: test grila cu 90 intrebari din care 60 pentru romana si 30 pentru engleza sau franceza).
Pe site-ul scolii militare de subofiteri jandarmi (Dragasani) se specifica, privitor la proba de verificare a cunostintelor, ca :
"Proba de verificare a cunoştinţelor va avea durata de 3 ore şi constă într-un text de complexitate medie, tip grilă, din tematica stabilită, care va conţine 90 de itemi din disciplinele: limba română (60 itemi) şi limba engleză sau franceză (30 itemi). Fiecare item va conţine 4 (patru) variante de răspuns, din care o singură variantă va fi corectă."
Deci, sunt 90 de intrebari(60+30) fiecare valorand 1 punct. Daca raspunsul este cel corect ales din cele 4 variante de raspuns, primesti 1 punct. Punctajul maxim este de 90 de puncte---- daca, spre exemplu, raspunzi corect la 53 de intrebari primesti un punctaj final de 53 de puncte. Locurile scoase la concurs se ocupa in ordinea descrescatoare a punctajului obtinut.
Media de Bacalaureat conteaza doar in cazul celor care se afla pe ultimele locuri disponibile, daca au acelasi numar de puncte.

| ASilviu16 a răspuns (pentru alessia5158):

Deci testul grila grila conteaza extrem de mult, multumesc ca m-ai lamurit, citisem ce scrie pe site si ma gandeam ca poate se face media intre nota la bac, media generala din liceu si nota din testul grila