| Dan_Todica_1970 a întrebat:

Cum se calculează metru cub de beton?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Latime, lungime si grosimea stratului de beton turnat.
Cu anumite toleranțe.

| NLS a răspuns:

Ce sa calculezi?
Greutatea lui în kg?

Betonul cu clasa B250, are 2500kg / metru cub.
B200 are 2000 kg/ metru cub.

Sau coeficientul de siguranță?
Acesta este de aproximativ 15%.
Adica in loc de fiecare 1m cub, ai nevoie de 1, 15 m cubi, pentru a compensa apa care se pierde prin uscare și evaporare.

Sau dorești sa calculezi volumul unor ziduri/fundații de beton?

Pentru asta trebuie sa calculezi volumul tuturor zidurilor (lungimea lor totala * înălțimea * latimea (grosimea) ).
Apoi, nu uiți ca trebuie sa adaugi 15% la vomulul final calculat.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Sau dorești rețeta pentru a fabrica 1 m cub?
(câte lopeți de nisip, apa, ciment, pietriș (de diferite sorturi) ai nevoie )

| mi25 a răspuns:

Cum se calculeaza volumul oricarui corp solid.

| Endy22 a răspuns:

Lungime x latime x adancime

| Avocatul a răspuns: