| Scorbut a întrebat:

Cum se calculeaza sinus, cosinus, tangenta si cotangenta de 30, 45 si 60 de grade? Am nevoie de demonstratie happy

3 răspunsuri:
| Rayzzor a răspuns:

Paaai este un tabel: http://www.google.ro/......tp?/imgres dar se calculeaza asa: tg= cateta opusa/cateta alaturata ctg= cateta alaturata/cateta opusa sin=cateta opusa/ ipotenuza cos=cateta alaturata/ipotenuza.:D

| knighter a răspuns:

Este un tabel parca cu asa ceva sin de 45 parca era radical din 3 supra 2 cauta pe google big grin

| Scorbut explică (pentru knighter):

Imi trebuie demonstratie, tabelul il stiu pe de rost happy