| ANDREIsauTEDY a întrebat:

Cum se calculeaza unitatea atomica de masa? Va rog aratati-mi calculul. Are o anumita valoare pe wikipedia, dar pe mine ma intereseaza modul in care a fost calculat. Ajutor.

1 răspuns:
| Kisses a răspuns:

De exemplu la H2O ( la apa ) :

M = 2AH + AO

M = masa
A = Atomii

Pui 2 în fata la atomi pentru ca vine H2, adica de doua ori
Și ca sa scrii mai departe
M = 2AH + O și apoi te uiți la spatele cărții cat au H și O și completezi
M = 2× ( cat are H, cred ca 1 ) + ( cât are O, cred ca 16 )
M=2×1+16 =18

Nu știu dacă au atât, dar așa se calculează masa

De exemplu la CO2

M= AC + 2AO ( punem 2 la AO pentru ca este O2, adică de 2 ori )

Și vezi ca acolo la formula este masa egala cu a indici c plus 2 ori a indici o, sa le pui indici.

Sper ca ai înțeles, mult succes!