| DarknLight a întrebat:

Cum se înmulțesc găinile, păsările?
Nu prin ouă?!
Nu doar găina singură?

Pe net îmi spune că găina se înmulțește împreună cu cocoșul? Cum este posibil asta? Eu știam că ele nu sunt mamifere. Și mai știam că doar mamiferele se înmulțesc prin spermatozoizi și ovule și prin doi parteneri. La găini/păsări, eu știam că doar femela care e unica ce produce ouă, le poate cloci și din acelea ies ouă. Am pierdut eu ceva din ora de reproducere a păsărilor sau cum?
Plus că tot pe net spune că "păsările sunt animale unisexuate".
Nu pricep.
Ce am pierdut?
Ce rol are de fapt cocoșul în reproducerea găinii?!

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ouale gainii sunt la fel ca ovulele femelelor mamifere. Au nevoie sa fie fecundate pentru a produce ceva.

| mihai69 a răspuns:

Din ouă nu ies alte ouă, cum spui tu mai sus, ci pui.
Cocoșul "cocoșește" găinile (adică face sex cu ele) ca să fertilizeze ouăle.
La fel și la alte vertebrate: pești, șopârle, etc.
Toate sunt animale bisexuate, iar masculii trebuie să fertilizeze ouăle ca să poată ecloza.
Clar ai lipsit la multe lecții de biologie. Și nici pe la rude la țară nu prea ai fost

| DarknLight explică (pentru mihai69):

Am trăit la țară până în clasa a 8 a și chiar fugăream găinile prin grădină :))) Ăsta e paradoxul :))) Am fost țărăncuță, dar la naiba dacă am observat vreodată sau am știut ce fac acolo găina și cocoșul. :))) De fapt, am fugit mereu de cocoș, nu mi-a plăcut și în copilăria mică m-a speriat. :( Mi-a sărit în cap și nici azi la 30 de ani, nu m-aș mai apropia vreodată de cocoș. Niciodată nu mi-au plăcut cocoșii. :((( Dar puiuții mici da. :D Și fix ei mi-au fost cei mai buni prieteni în copilărie.
Dar de asta cu cocoșul și găina chiar niciodată nu am știut. Am aflat acum din cartea lui Sapolsky :))) dar care m-a frapat și de vreo 5zile caut disperată cum naiba de găina se înmulțește cu cocoșul.

Eu la țară o vedeam doar pe bunica cum punea găina pe post de cloșcă pe ouă, în grajd și după vreo câteva săptămâni sau luni (nu-mi aduc bine aminte) ieșeau puiuții :) Eu eram prima ce-i salutam și era o mare curiozitate pentru minela vremea aia, cum din ou iese așa minunăție stufoasă, galbenă și plăpândă, dar plină de viață. :) Deci nu știu ce să cred.
Pe net întradevăr spun că e nevoie de un cocoș pentru a da naștere puilor însă tot pe net spun, citez "păsările sunt animale unisexuate.

https://www.rasfoiesc.com/......asar78.php

Uite ce zice aici.

Eu pe cine să mai cred?!

Plus că așa cum am zis, am văzut și un cocoș în stol chiar și la mine la țară, dar eu de mic copil știam că găina face oul singură.

Și de la biologie știu doar atât, că păsările nu sunt mamifere. Adică un animal ce nu e mamifer, are un cu totul alt fel de stil reproducător. Adică nu se împerechează cum o fac mamiferele, fizic, vorbind și nici cum o fac oamenii. Cred că știm cu toții și cei cu cunoștințe avansate de bio și cei fără, cum o fac oamenii și ce aparate reproducătoare au. Și clar au nevoie de un mascul și o femelă (mamiferele) pentru a procrea, în schimb știam că la păsări, nefiind mamifere, ele nici nu au acele aparate reproducătoare adică (test*cul masculul și vag*n femela) și de aici dacă nu au acele aparate, cum se pot uni cocoșul cu găina?! Întrebarea mea?!
Deși din ce am mai citit pe net și am găsit informații, e cam cum spui tu, de fapt, dar nu mi-a explicat totuși cum se reproduc acele animale de fapt, dacă ele nu au acele aparate, pe care le avem noi oamenii și mamiferele. Cel puțin la papagalii mei spre exemplu (și sper ca ce spun acum să nu mă facă a părea zoofilă, sper) dar eu îi pup aproape zilnic pe burtică pe picii mei și la ei fără să vreau, explorându-le burticile și toată zona abdominală, nu am observat ca papagalița mea să aibă două orificii așa cum au femelele și nici Cody al meu, deși recunosc că pe el nu prea l pot pupa prea des, deoarece e mai temător și e mai arțăgos, nu prea-i plac apropierile astea cu stăpân-sa ci doar cu soața lui, papagalița :) dar în puținele dăți în care l-am prins, mai mult sau mai puțin, la pupat și apropiat, nu i-am văzut nici o protuberanță, în afară de un singur orificiu, la fel ca la papagaliță, ceea ce presupun că le sunt anul*urile lor și cam atât.
Deci o întrebare ca de om prost, dacă păsările se înmulțesc tot ca și mamiferele prin spermatozoizi și ovule, unde le și sunt aparatele astea reproducătoare?! Căci cel puțin la papagalii mei nu le-am văzut.
Sau ele au alt mod de înmulțire decât la noi, la mamifere?!
Ceva îmi dă cu virgulă în cazul ăsta. :)
Deși măcar abia zilele astea la 28 de ani, am aflat și eu rolul cocoșului deci. :) Din copilărie, mereu credeam că găina singură își face și crește puii și mereu mă întrebam, atunci cocoșul ce rol mai are în trib, în afară de cel de a cânta dimineața pe gard. :)))
Dar acum am aflat. Dar sunt curioasă foc, cum e treaba asta cu făcutul puiuților la ei. La noi e clară, logică. Avem toate resursele, cei care le avem, în afară de cei infertili de a face copii. La ei, însă?!

Și da, am văzut și cocoșii care se aplecau, cred că ăsta ar fi imaginea descrisă cel mai bine, din ce-mi mai aduc aminte din copilărie :))) peste găini, dar sincer nu am știut vreodată că aia făceau ei acolo, în ograda bunicilor mei. :))) Dar probabil la asta se referă toți cu "călcatul găinii", nu?! :)))

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prin fotosinteza, doooh! In alta ordine de idei, gaina face oua si fara cocos, dar nu ies pui fara ca ouale alea sa fie fecundate. Deci e nevoie de cocos. Cheezus...

| DarknLight explică (pentru GabiDumitrescu):

Doamne laughing) am rămas în urmă la citit comm-urile TPUistice. laughing)
Chiar mă întrebam ce mai faceți. happy

Dar da, apropo de fotosinteză, pe net au zis că găinile au nevoie de multă lumină pentru a se reproduce și da puiuți. happy Deci cred că intră-n joc și fotosinteza, dar de Cocoș la naiba, nu știam că el are și el vreun aport la facerea puiuților. straight face
Se pare că oriunde în Univers, cocoșul are și el un rol. Pfff straight face

Dar deci spuneți că găina doar dă ouă singură, dar ca să-i fecundeze, adică pentru a face pui în acele ouă, are nevoie și de cocoș?! happy
Și totuși cum o fac ei, prin cioc sau cum?! Căci eu la păsări nu am văzut să aibă acele părți anatomice ca la oameni ori mamifere.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarknLight):

Pai au partile anatomice, stai calma. :) Ca nu le vedem noi, partea a doua. Voila - https://www.rasfoiesc.com/......asar78.php

| J0B0MAT a răspuns:

Ăsta e un trolling funny
Nu ai pierdut nimic, ai rămas încă pe la clasa a 4-a.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Oul trebuie fertilizat

| ioana748 a răspuns:

Cocosul o calca pe gaina happy
Poate intelegi ceva din acest articol.
https://land.decorexpro.com/......uricu.html

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

happy complicat cu gainile acestea

| TheGentleman a răspuns:

Așa se întâmplă treaba: https://www.youtube.com/watch?v=v5dMxECW_xc

Valabil pentru orice pasăre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O găină singură poate scoate pui.
Le clocește si sunt copiii ei.
Când ies din ouă va vedea că mai apare și un bobocel de rață.
Dar puii ies doar din ouăle de la găini ce au prin preajmă un cocoș.
Nu-i cocoș, poți să le faci omletă.