| miha2 a întrebat:

Cum se introduce in fractie 0, 1(3)? Multumesc

3 răspunsuri:
| AllyAlexandra20 a răspuns:

Păi la numărător, iei tot numărul fără virgulă si perioadă (13, fiindcă 0 nu are sens în fața unui număr) și scazi tot ceea ce este în fața perioadei (13-1).
La numitor, pui cifra 0 pentru fiecare cifră care se află între perioadă și virgulă (in cazul tău, pui unul singur) și atâtea de 9 câte cifre sunt în perioada (tot unul singur).
Deci vine 13-1 supra 90, adică 12 supra 90.
Sper că ai înțeles big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru AllyAlexandra20):

Se simplifica astfel:
Prin doi si ramane 6 supra 45.
45 e divizibil cu 3 deoarece 4+5=9 care la randul lui e div. cu 3
2 supra 15 ajunge sa fie rezultatul final, si poti verifica impartind sa vezi ca a dat ce trebuie.

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oops, am omis simplificările... mă gândeam că nu vrea decât modul de lucru, restul era destul de simplu. Mersi de completări happy