| anonim_4396 a întrebat:

Cum se procedeaza in cazul in care sa presupunem ca ramai corigent la matematica pe semestrul al II -lea chiar in clasa a VIII -a si nu poti sa dai capacitatea? Stiu ca trebuie sa iti dai corigenta in toamna, dar dupa dai si capacitatea sau nu o mai dai?
Va rog, doresc un raspuns cat mai urgent, OFER FUNDA!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă rămâi corigent/ă ( pe vară - deci, media anuală la vreo materie este sub 5 ), atunci TREBUIE să promovezi ( ÎNTÂI ) examenul de corigenţă - altfel NU poţi să dai Evaluarea Naţională!
Abia după ce treci clasa şi ai absolvit 8 clase vei putea să susţii examenele de la Evaluarea Naţională.

Vezi detalii în Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale pentru elevii clasei a VIII-a = Anexa nr. 2 la ordinul MECTS. nr. 4801/ 31.08. 2010 de la linkul oficial :
http://subiecte2011.edu.ro/Evaluare_Nationala/Legislatie/

În anul şcolar 2014-2015, corigenţele elevilor de clasa a 8-a se susţin în perioada 17-19.08.2014; vezi Planificarea de la linkul :
http://www.isjneamt.ro/fisiere/comunicari/management/Nr._5308_-_2015.pdf

Deci, vei putea susţine examenele de la Evaluarea Naţională doar în sesiunea din anul următor, deci în 2016 :(

Elevii care rămân corigenţi dau examenul de corigenţă conform Planificării aferente anului şcolar 2014-2015 ( cea de la linkul anterior )!

Apoi, "se pot înscrie la admiterea în clasa a IX-a, pe locurile rămase libere, în a TREIA etapă de admitere, conform Calendarului aprobat prin Ordinul MEN nr..." - SURSA = Planificarea de la linkul anterior.

Vezi "Calendarul admiterii 2015" la linkul :
http://www.isjtl.edu.ro/......u_2015.pdf

Toate cele bune.

| loLiDu a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc mult happy

| bursuc001 a răspuns (pentru loLiDu):

Cu plăcere happy

O seară frumoasă.

3 răspunsuri:
| Ștefan_Ct_2001 a răspuns:

Dupa trecerea probei de corigenta la matematica din 12.08. 2016 se mai da Evaluarea Nationala la Matematica si Romana ca sa pot sa intru in clasa a 9 a?
Diriginta mi-a spus ca se da dupa ce trec corigenta.
Va rog ajutati-ma