| adiina11 a întrebat:

Cum se puncteaza raspunsurile la testul grila pentru admiterea la asistenti medicali generali?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Se pare ca nu e cum am zis. Deci aia inseamna ca:
La o intrebare care are un singur raspuns corect si tu pui acel raspuns si nu bifezi niciunul gresit primesti punctajul pentru intrebare. Daca pui raspunsul corect si unul gresit, nu primesti nimic. Sau daca pui unul sau mai multe gresite.
La o intrebare cu doua raspunsuri corecte, daca pui ambele raspunsuri corecte si nu bifezi niciunul gresit primesti punctajul, daca pui doar unul dintre ele primesti jumatate din punctaj, la fel si daca le pui pe cele doua corecte si pui si unul gresit. Daca mai pui 2 gresite nu mai primesti punctaj.
La intrebari cu 3... Toate raspunsurile corecte, punctaj complet. Daca pui doar doua=jumatate din punctaj, un raspuns corect=un sfert din punctaj. La fel si daca le pui pe cele corecte dar mai pui si gresite. Toate raspunsurile corecte + unul gresit= jumatate din punctaj, +doua gresite= un sfert.

Ideea e sa pui doar pe ce esti sigura. Sa pui toate raspunsurile corecte si sa incerci sa nu pui raspunsuri gresite. Scuze ca te-am indus in eroare cu primul rasppuns, sper ca ai inteles ceva.

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca vorbesti de UMF se corecteaza totul sau nimic. Adica daca pui un raspuns gresit sau nu pui unul care e corect la o intrebare nu ti se puncteaza intrebarea. Deci trebuie sa faci perfect ca sa-ti dea punctele pe acea intrebare. Toate intrebarile au acelasi numar de puncte.

| CuriousStuff a răspuns (pentru adiina11):

Se pare ca nu e cum am zis. Deci aia inseamna ca:
La o intrebare care are un singur raspuns corect si tu pui acel raspuns si nu bifezi niciunul gresit primesti punctajul pentru intrebare. Daca pui raspunsul corect si unul gresit, nu primesti nimic. Sau daca pui unul sau mai multe gresite.
La o intrebare cu doua raspunsuri corecte, daca pui ambele raspunsuri corecte si nu bifezi niciunul gresit primesti punctajul, daca pui doar unul dintre ele primesti jumatate din punctaj, la fel si daca le pui pe cele doua corecte si pui si unul gresit. Daca mai pui 2 gresite nu mai primesti punctaj.
La intrebari cu 3... Toate raspunsurile corecte, punctaj complet. Daca pui doar doua=jumatate din punctaj, un raspuns corect=un sfert din punctaj. La fel si daca le pui pe cele corecte dar mai pui si gresite. Toate raspunsurile corecte + unul gresit= jumatate din punctaj, +doua gresite= un sfert.

Ideea e sa pui doar pe ce esti sigura. Sa pui toate raspunsurile corecte si sa incerci sa nu pui raspunsuri gresite. Scuze ca te-am indus in eroare cu primul rasppuns, sper ca ai inteles ceva.