| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scrie corect? Am rugao sau am ruga-o? Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Corect se scrie " am ruga-o ".

| carminaburana43 a răspuns:

Am ruga-o.

| Karinakari99 a răspuns:

Nu cumva ai vrut să zici " rugato " sau " rugat-o "? Să îţi spunem care din aceste două variante e corectă? Ei bine,cea corectă e " am rugat-o ", fiindcă " o " e pronume. Punem întrebarea." Pe cine am rugat?"Pe ea, o (pronumele).

| anonim_4396 explică (pentru Karinakari99):

De fapt...Eu sunt intr-un conflict cu un coleg de clasa, care sustinea ca '' daca am rugao pe o persoana'' rugao se scrie legat. Eu l-am contrazis. Stiu de rugat-o cum se scrie corect gramaticalhappy Multumesc pentru. rasp oricumbig grin

| felixdesign a răspuns:

Ruga-o

| xXPsychO983 a răspuns:

Am rugat-o (pentru.ca "o" tine locul unui pronume personal )

| Petrea_Gabriel_1975 a răspuns:

Ruga-o pentru ca "o" tine locul pronumelui personal dar corect gramatical se scrie rugat-o... tongue bafta la scoala, si data viitoare fa-ti singur temahee hee

| Ana009 a răspuns:

Am ruga-o, evident![pe cine să rogi? pe ea, o]

| anonim_4396 explică (pentru Ana009):

Multumesc!