| Roberta00 a întrebat:

Cum se scrie o formula chimica va rog ajutati-ma am lucrare la chimie maine.

Răspuns Câştigător
| Dedeutza2o1o a răspuns:

Uite pasii ca sa scrii o formula chimica:

1.Denumirea substantei

2. Scrierea simbolurilor elementelor componente in ordinea inversa din denumire

3. Scrierea valentelor pentru fiecare element

4. Calculezi cel mai mic multiplu comun intre valorile valentelor

5. Calculezi indicii impartind cel mai mic multiplu comun la valoarea fiecarei valente

6. Scrierea formulei chimice

Si ca sa poti la test trebuie sa stii pasii astia si la simboluri tot mai adaugi ce trebuie in fiecare pas

Sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

O formula chimica este formata din simbolurile chimice a doi sau mai multi compusi si valenta acestora. Ex: formula apei H2O, formula sarii de bucatarie NaCl

| cristinna23 a răspuns:

Apa+oxigen =H2O