| Radu_Eduard_Nicolae_1963 a întrebat:

Cum se rezolva o ecuatie chimica?
Va rog mult maine am test la chimie ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Denisa314 a răspuns:

Buna, voi incerca sa te ajut.
1) Determinam care substante participa la reactie si care se formeaza in urma reaciei;
2) Stabilim coeficientii;
3)Egalam ecuatia;
sper ca ti-am fost de ajutor

3 răspunsuri:
| Andrei100011 a răspuns:

Adica ecuatia reactiei chimice? Simplu: Scrii elementele care reactioneaza sub forma de adunare (+) si tragi o sageata catre dreapta. Ce e inaintea sagetii se numesc REACTANTI si ce e in dreapta sagetii se numeste PRODUS DE REACTIE. DUpa aceea, egalezi ecuatia, daca este nevoie. happy

| Andrei100011 a răspuns (pentru Andrei100011):

Daca vrei sa te ajut si sa iti explic cum trebuie da-mi id-ul tau pe privat.

| Gusetoiu_Ionut_2000 a răspuns:

NaOH = H Cl raspunsul repede va rog