| bogdi504 a întrebat:

Cum se spune corect, stau in canapea sau stau pe canapea?

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

"Pe canapea", ca doar nu stai in interiorul ei.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe canapea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa stai si in ea daca vrei. Sunt unele care au cutii de depozitare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să uzi și canapeua, mama nu se supără.
Asta era o reclamă la pampers.
În canapea stau purecii, noi stăm pe.

| Holiday a răspuns:

Avand in vedere ca si in literatura culta se foloseste "stau IN fotoliu", stau IN pat", "in margine, etc, putem considera cu certitudine ambele variante ca fiind corecte.

| JicaContra a răspuns:

Pe canapea stai sa te uiti la tembelizor
daca desfaci canapeaua si te ascunzi acolo, atunci stai IN canapea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*Pe canapea
Ca nu stai in interiorul canapeleihee hee

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci de ce nu stai PE Europa, ci IN Europa. Unde Europa este un continent, iar continent conform definitiei este :
"Diviziune geografică alcătuită dintr-o întindere mare de uscat, mărginită total sau parțial de mări și oceane, cuprinzând și unele insule sau arhipelaguri vecine"

Adica este o suprafata, nu un volum.

| samiZiciPompier a răspuns:

Daca ai o canapea veche, lasata, cu gaura poti spune
stau in canapea!