| andraaa12 a întrebat:

Cum se spune la "subit" in engleza? Am cautat in dictionar si chiar si pe pc dar mi s-a dat mereu cuvantul "suddenly" si din cate stiu inseamna "brusc"

Răspuns Câştigător
| m4them4tic a răspuns:

"subit" e sinonim cu "brusc".

5 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Andra, subit=brusc happy
subtil=discret.

| Emeraude a răspuns:

Pai, din cate stiu eu, si din cate spune si dex-ul,"subit" si "brusc" sunt sinonime totale.Deci e normal sa-ti dea aceeasi traducere! Si da, chiar ăsta este corespondentul in engleza pentru subit: suddenly.Iti recomand sa citesti cat mai mult, astfel iti vei putea forma un vocabular cat mai extins si nu vei mai fii nevoita sa pierzi timpul punand intrebari dintr-astea pe TPU. happy Sper ca te-am ajutat! Mult succes! Pa-pa!

| dean a răspuns:

Subit : unexpected; suden, am gasit in dictionar, kiSS!

| blue_butterfly a răspuns:

Subit = sudden / burst / instantly
http://www.wordreference.com/roen/subit

| sorin16 a răspuns:

Subit = unexpected