| andrei2012 a întrebat:

Cum stiu cand in franceza sa folosesc Imparfait sau Passe Compose?

am de pus verbele dintr-un text la unul din aceste 2 timpuri in franceza si nu stiu pe care sa il folosesc straight face

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi "Exemple" si "Folosire" de aici: http://www.scritube.com/......A95375.php

| karellia58 a răspuns:

Gramatica limbii franceze este asemanatoarea cu cea a limbii romane, asa cu te orientezi dupa textul in romana, deci verbul va urma aceleasi reguli de conjugare. Sper ca ti-am fost de folos.

| wSociopath a răspuns:

La passe compose:verbul avoir/etre la present+participiul trecut al verbului de conjugat.cu etre se conjuga verbele pronominale, cele de miscare.de exemplu. j'ai vu(am vazut)/je suis parti(am plecat).
la imparfait:radicalul verbului de la persoana intai plural de la present+terminatiile:-ais, ais, ait, ions, iez.aient.de exemplu:je voulais, tu voulais.il voulait, nous voulions, vous vouliez, elles voulaient.
sper ca am fost destul de explicita.