| johnnymax a întrebat:

Cum se conjunga verbele in franceza la le passe compose?

Răspuns Câştigător
| xBrokenArrow a răspuns:

Buna. Passe composse se formeaza prin
verbul avoir / etre la prezent + participiul verbului de conjugat.
Etre: j`ai ete, tu as ete, il/elle on a ete, nous avons ete, vous avez ete, ils/elles ont ete.

Avoir: j`ai eu, tu as eu, il/elle on a eu, nous avons eu, vous avez eu, ils/elles ont eu.

Aller: je suis alle, tu es alle, il/elle on est alle, nous sommes alle, vous etez alle, ils/elles sont alle

Parler: j`ai parle, tu as parle, il/elle on a parle, nous avons parle, vous avez parle, ils/elles ont parle.

| BigCode a răspuns (pentru xBrokenArrow):

La verbul aller ai uitat sa faci acordul:
je suis allé
tu es allé
il est allé
nous sommes alléS
vous êtes alléS
ils sont alléS

Toate verbele care se conjuga cu aller primesc terminatia -s la participiu la plural.

17 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Passe compune este format cu ajutorul unui verb auxiliar și participiul trecut al unui verb. Verbul auxiliar este de obicei avoir ("a avea"), dar, uneori, être ("a fi")

| Konata a răspuns:

Buna!
Este foarte simplu:
Deci egula de formare este: ''verbul avoir'' sau ''verbul etre'' la prezent + participiul trecut al verbului de conjugat. Hai sa-ti arat de exemplu conjucgarea unor verbe:

'Avoir''
J'ai eu
tu as eu
il\elle a eu
nous avons eu
vous avez eu
ils\elles ont eu

''Etre''
J'ai ete
tu as ete
il\elle a ete
nous avons ete
vous avez ete
ils\elles ete

''Aller''
Je suis alle
tu es alle
ils\elles elle
nous sommes elles
vous etes elles
ils\elles sont elles\allees.

Sper ca te-am lamurit. Pa, pa!

| mixxjim a răspuns:

Prezentul lui avoir/etre+participiul trecut al verbului de conjugat. Gasesti aici verbele conjugate la toate timpurile, faci click pe cel care te intereseaza si vezi conjugarile http://verbe.ro/verbe_franceza.php

| Latinmoon a răspuns:

Le conjugi cu ajutorul verbelor etre verbele de miscare si avoir celelalte.
Unele verbe au o forma specifica la passe compose!
Good luck!

| Alexaaandraaa a răspuns:

Passe composse se formeaza prin
verbul avoir / etre la prezent + participiul verbului de conjugat
ex: je suis alle, j ai parle, je suis sorti. Succes! puppy dog eyes Pup!:*

| BigCode a răspuns:

Teoretic Se folosesc auxiliarele avoir (cel mai des) sau etre( pentru verbe reflexive si de miscare ) conjugate la indicativ prezent (ai, as, a, avons, avez, ont /suis, es, est, sommers, etes, sont) + participiul trecut al verbului de conjugat (care poate fi radicalul la verbele regulate sau o forma speciala la verbele neregulate) De obicei participiu trecut se invata.
La verbele conjugate cu etre se face acordul pentru plural.
Pentru mai multe informatii incearca:
...tif-35.php

| Xoniaa a răspuns:

Je suis allé
tu es allé
il est allé
nous sommes allés
vous êtes allés
ils sont allés

| biutza1997 a răspuns:

Verbul avoir plus forma de dictionar a verbului care vrei sa il conjugi exemplu: j`ai domir funda? big grin

| Yukki a răspuns:

Avoir/Etre + participiul trecut :daca se termina in: er=e (cu acent ascutit) sau ir= i, u, s, t

| Portocalaaa56789 a răspuns:

Avoir/etre la prezent + verb auxiliar la participiul trecut happy

ex. J'ai eu
Tu as eu
Il/Elle a eu
Nous avons eu
Vous avez eu
Ils/Elles ont eu

| thesleepwalker a răspuns:

Perfectul compus in franceZa are 2 componente: auxiliar + participiul trecut. In conjugare, auxiliarul isi schimba forma in functie de persoana, iar participiul ramane acelasi.
Ex.
J'ai mange - eu am mancat
Tu as mange - tu ai mancat
Il/Elle/On a mange
Nous avons mange
Vous avez mange
Ils/Elles ont mange
Sper sa te ajutehappy

| Simon_Pirlog_1998 a răspuns:

Verbele cu care se conjuga cu avoir- ai as a avons avez ont, iar cele cu etre- adica cele prom-nominale si altele cateva- suis es est sommes etes ont

| Simon_Pirlog_1998 a răspuns:

Daca mai vreti informatii adaugati-ma la skype simisimi2001

| Sabinuta_Saby_2000 a răspuns:

Passe composse se formeaza cu verbul avoir/etre la present cu participiul verbului de conjugat.

Avoir=a vedea
je suis alle
Tu es alle
Il/Elle on est alle
Nous sommes alle
Vous etez alle
Ils/Elles sont alle

| Bottyan_Andreea_1987 a răspuns:

Passé Composé:
1 verbe auxiliare être si avoir.
2 participe passé

1 étre se foloseste la verbe pronominale si verbe de miscare.
Ex: Ieri eu am plecat/urcat/venit... undeva.
Hier je suis allé/monté/venu...
1 Avoir
90% din cazuri se foloseste acesta. Este la fel ca in limba romana.
Ex: Luni, el a cantat/curatat...
Lundi, il a chanté/nettoyé...
2 participe passé este un alt grup de conjugari (lung de a scrie aici dar usor gasit pe net)

| Geanina_Miriam_1999 a răspuns:

Nici eu nu prea inteleg deoarece nu am facut franceza in gimnaziu.Si acum mi.e greu.nu inteleg mai nimic.