| Λndrei a întrebat:

Cum v-ați descurcat la română astăzi? Ați știut la subiectul III? Ce poezie ați ales, (eu am ales Blaga,"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii")?

5 răspunsuri:
| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

Singura poezie pe care am invatat-o a fost Riga Crypto si Lapona enigel de Ion barbu, si din fericire am scris vreo 2 pagini la ea... Ai idee daca la locutiunea cu umar e corect enuntul " Vali se simte abandonat, desi a avut intotdeauna un umar pe care sa planga "
Bafta l-a luat nota mare!

| Λndrei explică (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Cred că da.Eu am făcut o propoziție cu "umăr la umăr", a pune umăr la umăr să ajuți pe cineva.Ideea este să nu aibe sens conotativ.

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns (pentru Λndrei):

Hmmmmmmmmm, sens conotativ, umar pe care sa plagi ....nu cred, e locutiune " a plange pe umarul cuiva", a-ti spune probemele cuiva, sper ca-i bine :3!

La textu argumentativ argumentele mele au fost unu pro care zicea ca cineva isi alege corect modelul si am dat exemplu un copil care se uita la tv si vede un pompier care salveaza vieti, iar al 2-lea argument despre cineva care alege modelul gresit in viata, si anume un adolescent care vrea sa devina star rock "si stim ca starurile rock ajung des prin spitale in coma alcoolica, sau deseori mor din cauza supradozelor de droguri ", + ipoteza si concluzie pertinente!

oare cat oi lua pentru textu meu?; 3 a fost de 20 de randury by the way!

| Λndrei explică (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Lucrarea mea a avut un total de 9 pagini, (1 pentru textul argumentativ, 4...defapt 3 si ceva, la subiectul 1 si 4 exact la subiectul 3), iar în textul argumentativ am dat exemplu din literatură, respectiv basmul lui Ion Creangă, Harap-Alb.Fiului craiului îl urmează pe acesta în drumul spre împărăție, (nu mă contrazice că am sunat vreo 5 profe imd ce am ieșit și au zis că e ok laughing ).

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns (pentru Λndrei):

Awch, dar ce-ai scris 4 pagini la prima parte? Eu am scris doar o pagina jumate O_O.