| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi se pare un transfer de la filologie la mate-info in clasa a 11a pe al doilea semestru? Credeti ca as putea rezista? Vreau sa ma transfer pentru ca am nevoie la facultate de matematica de la mate-info.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera dupa sem.I, schimband profilul te poti transfera abia in vacanta de vara, conform art.155 din Regulamentul-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ba se poate, am avut colegi care s-au transferat din sem. 2.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate, dar aceasta a fost inainte deintrarea in vigoare a Regulamentului-cadru, respectiv s-au transferat conform ROFUIP, in vigoare pana la inceputul acestui an scolar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica?

| KanezuY a răspuns:

De mult numai conteaza liceul, ci doar facultatea!