| GhostBuster a întrebat:

Cunoaste cineva ceva scoli/licee/colegii private din Romania sau din UE la care se pot inscrie persoane care au terminat deja liceul?
Doresc sa invat mai multe despre stiinte in general, sa imi imbunatatesc abilitatile de rezolvare a problemelor, de cercetare si studiu. Din pacate nu prea ma descurc singur si am nevoie sa fiu intr-un mediu in care pot comunica cu persoane ce fac acelasi lucru.
Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Asta inseamna ca alegerile tale au fost foarte proaste pana acum, fara suparare. Daca deja ai doua licente si nu ai de munca. Cauta ceva care sa-ti placa tie si care sa-ti poata oferii si un loc de munca, lasa dezvoltarea personala pentru atunci cand nu o sa ai grija zilei de maine. Fa-ti prima data confortul minim si apoi incearca sa excelezi intr-un domeniu. Daca ai stresul chiriei si facturilor nu ai cum sa inveti si sa te axezi pe o anumita chestie. Prima data scapa de asta si apoi cauta-ti cursuri si scoli ca sa-ti aprofundezi unostintele. Altfel o sa te distrugi. Nu merita sa iti strici toata viata invatand si in timpul asta sa nu poti face nimic altceva pentru ca nu ai prieteni si bani e foarte posibil ca si dupa ce termini cu universitatea sa fii tot acolo. Stabileste-ti mai bine prioritatile. Parerea mea.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce studiezi in domeniu unde nu-ti place?
Vorbeste cu profesorii tai, expune-le problema ta deschis. Marea majoritate ai facultatilor din vest au colaborari de cercetare (din asta se sustin in mare masura), poate te vei putea aronda unui asemenea grup si unde te-ai putea si finanta (prin salar/bursa).

| CuriousStuff a răspuns:

De ce nu facultate? Exista facultati private.

| GhostBuster explică (pentru CuriousStuff):

Sund deja la al doilea degree si nu stiu nimic. Momentan studiez mate intr-o tara din vest (Scuze ca nu pot da mai multe detalii) la o universitate buna, dar am restante si nu ma simt deloc motivat sa trec. Efectiv sunt blocat la primul exercitiu care se presupune ca e cel mai simplu. Caut motivatia si perspectiva care sa ma ajute sa vad totul dintr-un nou unghi dar nu reusesc, presat si de faptul ca trebuie sa imi asigur venitul din care sa traiesc. Nu am inca niciun skill si nu am avut niciun job mai sus de a sorta documente, pe care l-am pierdut din cauza nevoii de a reduce personalul. Cei mai noi fiind primii vizati.

| GhostBuster explică (pentru GhostBuster):

Pe de alta parte am o imaginatie bogata si sunt interesat de stiinta, dar aceste interese pier sub greutatea anxietatii cauzate de instabilitate financiara si sociala. Tot ce am facut in ultimii ani a fost la un nivel superficial si nici macar nu am facut ceva ce imi place sau sa ma distrez. Am alergat dupa naluci. Scuze pentru deviere de la subiect, dar speram ca astfel pot clarifica putin situatia. Iti multumesc mult pentru sugestie, dar din pacate in cazul meu nu ma ajuta!

| GhostBuster explică (pentru CuriousStuff):

In legatura cu intrebarea de mai sus, vreau sa studiez lucruri de baza, sa imi imbunatatesc capacitatile de studio si sa imi elimin niste obiceiuri proaste care face ca studiul sa imi para oribil. De aeea ma intereseaza o institutie in care primesti teme frecvente, si unde poti locui si manca in campus, fara a fi nevoit sa il parasesc decat foarte rar. Vreau sa imi trec timpus studiind, colaborand cu personalul si participand la activitati interioare. Nu intrebati, de ce dar am nevoie de asa ceva macar pentru un an.

| CuriousStuff a răspuns (pentru GhostBuster):

Asta inseamna ca alegerile tale au fost foarte proaste pana acum, fara suparare. Daca deja ai doua licente si nu ai de munca. Cauta ceva care sa-ti placa tie si care sa-ti poata oferii si un loc de munca, lasa dezvoltarea personala pentru atunci cand nu o sa ai grija zilei de maine. Fa-ti prima data confortul minim si apoi incearca sa excelezi intr-un domeniu. Daca ai stresul chiriei si facturilor nu ai cum sa inveti si sa te axezi pe o anumita chestie. Prima data scapa de asta si apoi cauta-ti cursuri si scoli ca sa-ti aprofundezi unostintele. Altfel o sa te distrugi. Nu merita sa iti strici toata viata invatand si in timpul asta sa nu poti face nimic altceva pentru ca nu ai prieteni si bani e foarte posibil ca si dupa ce termini cu universitatea sa fii tot acolo. Stabileste-ti mai bine prioritatile. Parerea mea.