| Shadow009 a întrebat:

Daca am luat 4 la tehnologica, 3 la română si 4 la engleza trec clasa?
P.S SUNT CLASA A 5 A.

Răspuns Câştigător
| Eddie8 a răspuns:

Dacă iei un 6 la Tehnologică, un 7 la Romană şi un un 6 la Engleză, poți trece cu media 5, la toate cele trei materii, cu condiția să nu mai iei vreo notă sub 5. Pentru că, la fiecare materie, notele adunate, şi apoi împărțite (dacă ai două note împarți la 2, dacă ai trei note împarți la 3... ) trebuie trebuie să îți dea minim 5.
Dar, dacă nu reuşeşti să iei media 5 la toate cele trei materii, va trebui să dai corigența/ corigențele la materia/ materiile respective şi, măcar atunci, să iei media 5. Dar, mare atenție, 3 corigențe, pot duce la a nu trece clasa.
Aşa că, pune- te pe învățat, astfel încât să îți asiguri o medie de 5 la fiecare din cele trei materii cât mai curând.

| Shadow009 explică (pentru Eddie8):

La tehnologica am luat 10 si la engleza am luat 9, si la romana am luat 6 trec?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O intrebare slaba in continut!

ai cate o nota proasta la fiecare materie de mai sus!
ok, dar media nu se face doar cu 1 singura nota, asa ca poti repara aceste note adaugand la fiecare materie la care ai nota proasta, o nota buna!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu treci, ca tot ce este sub 5 este corijenta sau repetentie.

| dullcat a răspuns:

Problema ta acum este sa iti repari mediile, nu sa te gandesti daca treci clasa.Eu nu cred ca pana la final de an scolar nu mai primesti nicio nota la aceste materii, asadar da-ti silinta sa inveti si sa iei note mai decente fiindca in momentul de fata pare ca te-a durut undeva.Bafta.

| Shadow009 explică (pentru dullcat):

Am luat inca 2 de 6

| dullcat a răspuns (pentru Shadow009):

Se putea si mai bine, dar macar iti iese media de trecere.

| ReddY25 a răspuns:

Culcă-te

| ioana748 a răspuns:

Da, ca te apuci de invatat si sa vada profii ca ti dai silinta.
Bafta,

| SuNaM a răspuns:

Nota nu contează. Conteaza media ( media este adunarea notelor de la o materie și apoi împărțit la numărul lor ). Daca ai avea mediile astea, 3+4+4= 11.
11:3=3.6 adică nu treci. Am zis să îți fac un exercițiu sa înțelegi ce e aia medie. Oricum, pune-te pe reparat că sa nu ai probleme. La 3 medii sub 5 ramai repetent direct.

| MistarGoGu a răspuns:

" Frumoase " note... Ia intreaba-ti părinții cam ce " premii " aveau de la părinții lor pentru asemenea note! Bine cei care aveau părinți ce se interesau de soarta copiilor si nu ii lăsau TOATA ziua sa bată mingea in fata blocului...