| Sk8_1585 a întrebat:

Daca am un 10 in oral si un 4 in teza cat imi iese media? SI ce note imi mai tb ca sa imi iasa 8!

4 răspunsuri:
| Darius392 a răspuns:

(10+4):2=7

| Dinu_Dragos_1995 a răspuns:

Iti iese media 7 si pentru media 8 iti mai trebuie inca un 10 dar poti sa iti calculezi chiar tu media cand vrei sa afli aduni toate notele pe care le ai la materia respenctiva le imparti la cate sunt rezultatul il inmultesti cu 3 apoi aduni cu nota din teza si imparti la 4

| ionutzmarytoma1 a răspuns:

Se face media de la oral, care se imulteste cu 3 si se aduna cu teza si se imparte la patru. Deci iti iese 8 ca vine 10*3=30 apoi 30+4=34 si dupa faci 34:4=8,5 adica rotunjit vine 9 dar nu-ti poate incheia media cu o nota in oral iti mai trebuie cel putin o nota.

| YumiMaria2000 a răspuns:

Pai daca ai un 10 si un 4 tiar cam iesi media 7. Trebuie sa calculezi notele 10+4=14 si sa le imparti la ce numar de note ai calculat 14•2=7, asa se face media. Daca vrei sa iti iasa media 8 iti mai trebuie un 10.