| ilasadrian a întrebat:

Am 3 in teza si 6 in oral ce note mai imi trebuie sa imi iasa media 5? va rog dau funda!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a obtine media de trecere adica 5 va trebui sa obtii inca o nota de 6. Media se va calcula astfel : 6+6 =12/2=6; 6x3+3=21; 21/4=5,25 Succes!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a calcula media semestriala se aduna toate notele obtinute in semestrul respectiv, lucrarile de control plus note primite la raspunsurile la oral, se impart la numarul lor total, rezultatul obtinut se inmulteste cu 3, si la suma obtinuta se aduna nota de la teza si in final se imparte la 4.

| alexandrualind a răspuns:

6+6+6+3=21:4=5,25.

Ai media respectiva!

| ilasadrian explică:

Ok stiu ca un 6 dar e foarte posibil sa ne puna inca 2-3 note ...deci care ar fi?

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru ilasadrian):

Un 6 si doua note de 5 sunt de ajuns.