| anonim_4396 a întrebat:

Daca azi sunt 0 grade si maine va fi de 2 ori mai frig, cate grade vor fi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o intrebare pusa de "jdemii" de ori. Nu e corect spus si obiectiv "de 2 ori mai frig". Matematic, poti transforma gradele Celsius in Fahrenheit si ajungi undeva pe la -9 grade...dar nu e corect din punct de vedere fizic. Nu se impaca cu definitia temperaturii si a caldurii.

16 răspunsuri:
| enverhoxha a răspuns:

Frig nu e totuna cu rece. E o senzaţie care traduce viteza cu care corpul omenesc pierde căldură. Un calcul simplificator ar considera că viteza de transfer a căldurii e proporţională cu diferenţa dintre temperatura corpului şi cea ambiantă. La 0 grade diferenţa e de cca 37 de grade. Ca diferenţa să fie dublă, ar trebui ca temperatura ambiantă să fie cam -37 de grade. Dar nu e un calcul exact fiindcă nu ia în seamă mecanismul de reglare termică a corpului, efectul transpiraţiei, variaţia rezistenţei termice a pielii, variaţia temperaturii corpului etc.

| Laura a răspuns:

Aproximativ -9.

| DoctorulLove a răspuns:

laughing probabil tot zero grade laughing

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Acum ai gasit si tu pe Google si ai zis hai sa-i fraieresc pa astia ca nu se prind de unde am luat ghicitoarea si chiar nu am altceva mai bun de facut pana-mi cumpar o viata.

| Zeroosi a răspuns:

0 laughing sau ai tu o idee mai buna?

Răspuns utilizator avertizat
| Ogorinio a răspuns:

| Alice1122 a răspuns:

-2 grade cred

| Iamal a răspuns:

Nu...mi-a pus-o un profesor daca esti asa curios...

| Iamal a răspuns:

Din cauza intrebarii asteia am pierdut un pariulaughing

| Visionfree a răspuns:

Vrei sa pari destept dar nu iti iese, faci conversia in kelvini si calculezi.

| iOnUtsidyAnA a răspuns:

O.laughing 0 ori 2 este egal cu 0 eu asa spun

| TheBigWolf a răspuns:

-2 gradewinking

| catalin41190 a răspuns:

Tot zero laughing

| VelAndrei a răspuns:

Folosesti Convertor Fahrenheit to Celsius bagi valoarea calculezi in Fahrenheit si apoi conversti 'napoi in celsius.

| IRISBUS a răspuns:

Trebuie sa definesti frigul ca sa afli cate grade va fi maine.
Ex: Ieri au fost 3 grade, azi sunt 0 grade si maine va fi de 2 ori mai frig. Frigul in cazul de mai sus e intervalul Tmax-Tmin = 3-0=3. 3= Frigul in acest caz. Maine va fi de 2 ori mai frig, rezulta 3x2=6 care va cobori. Adica maine vor fi -6 grade. Daca nu stii ce inseamna frigul nu ai cum sa stii 2xfrig. intelegi? frig e necunoscuta.